neuvěřitelné štěstí

Vánoční zázrak v Rakousku: Mladíka vytáhli z laviny živého po 5 hodinách

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 8. 1. 2020 17:37
27.12. 2019 15:31
Téma:

Rakouští záchranáři hovoří o "vánočním zázraku" poté, co se jim z laviny podařilo zachránit muže, který byl pod sněhem uvězněn dlouhých pět hodin. Při záchraně lidí z laviny jde zpravidla o boj s časem, už po patnácti minutách pod sněhem se šance na přežití velmi rychle zmenšují.

Šestadvacetiletý muž se ve středu nevrátil z lyžování v Schladmingských Taurách, rodiče proto okamžitě zalarmovali záchranáře. Ti i přes tmu a velmi špatné počasí okamžitě vyrazili do akce, uvádí agentura Enex.

 

Dlouhých pět hodin byl muž uvězněn pod sněhem, naštěstí byl vybaven lavinovým vyhledavačem, díky kterému ho záchranáři nakonec našli. Lyžař byl zhruba pod metrem sněhu.

 

"Byl při vědomí. Tohle je vánoční zázrak," cituje agentura Enex vedoucího záchranáře Christiana Pieberla. Muž byl podchlazený, jinak byl ale v pořádku.

 

 

Záchranáři hovoří o extrémním štěstí, jelikož měl dostatečně velkou vzduchovou kapsu, díky které mu nedošel kyslík. Přežít takhle dlouho pod masou sněhu je velmi ojedinělé.

 

Ve čtvrtek spadlo několik lavin v rakouském resortu Ankogel a také ve švýcarském Andermattu, kde sníh zavalil několik lyžařů přímo na sjezdovce. Čtyřem lidem se podařilo ze sněhu vyhrabat bez pomoci, dva zavalené pak vyprostili záchranáři.
 

TN.cz