Nemáte ji doma?

Varování ministerstva: Na trhu se objevila panenka plná jedu

Nebezpečná hračka
Zdroj: Getty Images, Ministerstvo zdravotnictví ČR
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 26.7. 2019 14:01

Ministerstvo zdravotnictví varuje před nebezpečnou hračkou pro děti. Na českém trhu se objevila panenka, která může vážně poškodit zdraví. Obsahuje totiž nebezpečné množství ftalátů, které nepříznivě působí na reprodukční orgány a poškozují hormonální systém.

Na panenku "L.O.L. SUPRISE! Confetti pop" plnou nebezpečných látek narazili inspektoři v prodejně AD Supermarket v Ústní nad Labem. Distributorem hračky, která je vyrobena v Číně, je společnost Transport asia food s.r.o. z Mostu v severních Čechách.

 

Balení obsahuje barevnou plastovou panenku, různobarevnou láhev na pití a doplňky v plastové černé kouli s nápisy. Největším problémem jsou právě lahvička a doplňky. 

 

"Lahvička na pití panenky obsahuje DEHP (ftaláty)," vysvětluje ministerstvo. Hodnoty, které v látce naměřili, nesplňují limit, který je stanovený v nařízení Evropského parlamentu. 

 

 

Riziko je zejména v tom, že nebezpečná látka může přicházet do kontaktu s ústy a kůží dítěte. "Může přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a v neposlední řadě může být společně se slinami konzumována," varuje ministerstvo zdravotnictví.

 

Ftaláty se používají hlavně jako změkčovadlo do plastů (především PVC). Děti na ně reagují mnohem citlivěji než dospělí. Mimořádně citlivé jsou z tohoto hlediska zejména mužské pohlavní orgány ve fázi vývoje.

 

 

Podle výrobce se jedná o padělek. "Produkt, který je prezentován jako originální L.O.L. Surprise! Confetti Pop, je ve skutečnosti neoriginálním padělkem vyrobeným v tuto chvíli neznámým zdrojem," tvrdí mluvčí společnost MGA Entertainment NL Jiřina Pešková.

 

Na své výrobky má společnost certifikáty, které dokazují, že jsou nezávadné. "Všechny výrobky, které uvádíme na trh, byly certifikovány jako nezávadné a bezpečné akreditovanými laboratořemi třetích stran. Testování našich produktů zahrnuje testy na fyzikální a chemická rizika, které zahrnuje i testování na zakázané ftaláty včetně DEHP," dodala Pešková.

TN.cz