Riziko pádu

Další riziko špatně nasazené roušky: Můžete ztratit stabilitu a upadnout!

Seniorka s rouškou - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Petra Štrunc Nevařilová
Petra Štrunc Nevařilová
25.1. 2021 6:00
Téma:

Senioři by si měli dávat obzvlášť pozor na to, jak si nasazují roušku. Špatně nasazená rouška může u starších lidí a lidí se sníženou pohyblivostí vést k narušení stability, v krajním případě dokonce i pádu.

Rouška se stala běžnou součástí našeho života. Někteří lidé však přestali dbát na správný způsob jejího nasazení. Vědci z londýnské Brunel University nastínili možná nebezpečí, která jsou spojená právě s nedostatečným upevněním roušky na obličeji, informoval britský portál Mirror.

 

Špatně nasazená rouška zakrývá spodní část zorného pole, které je důležité pro zachycení a vyhnutí se případnému nebezpečí při chůzi. Nošení takové roušky zvyšuje riziko zakopnutí či pádu, především při chůzi ze schodů nebo při překonávání překážek. U lidí, kteří nosí brýle, je riziko ještě vyšší, protože se jim brýle často mlží a vidění tak může být rozmazané.

 

 

Upření pohledu směrem dolů bezpečnou chůzi paradoxně ztěžuje. Poslední výzkumy ukazují, že starší lidé častěji zakopnou nebo škobrtnou právě tehdy, když se dívají dolů, než když se dívají dopředu. Podle vědců je při chůzi důležité příliš nehýbat hlavou ani očima. Jen tehdy máme stabilní zakotvení, které napomáhá udržení rovnováhy. Pohled dolů jde často proti této strategii, a dokonce může rovnováhu narušit.

 

 

Doktor Elmar Kal z londýnské univerzity doporučuje roušku pořádně přitlačit k nosu a tvářím, vždy si na chůzi dopřát dostatek času a pohledu směrem dolů se raději vyhnout.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Související témata:
TN.cz