Výstraha ČHMÚ

Silný vítr udeřil, dosáhl 110 km/h! Spadlý strom přejel vlak

Téma:

Česko znovu zasáhl velmi silný vítr. Výstraha meteorologů se týkala především středních a západních Čech a také Vysočiny. Vítr udeřil už v pondělí odpoledne, kdy železniční dopravu komplikoval spadlý strom na Svitavsku.

Hasiči do Pomezí na Svitavsku vyráželi krátce před čtvrtou odpolední. "Vlak směřující ze Svitav do Poličky přejel menší strom o průměru zhruba 15 cm," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Devět cestujících museli evakuovat, nikomu se nic nestalo.

 

GALERIE: Vlak na Svitavsku najel na spadlý strom, hasiči museli evakuovat cestující

1
/
3
Zdroj: hscr.cz
Vlak najel na spadlý strom, evakuovali cestující

 

V jiných částech republiky vyšší počet výjezdů kvůli silnému větru nehlásily. V největší síle by měl ale udeřit především v pondělí večer a v noci na úterý. Na většině území bude foukat v nárazech až rychlostí 70 km/h, na horách dosáhne až 110 km/h.

 

Vysoký stupeň nebezpečí Český hydrometeorologický ústav vyhlásil v části Středočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého kraje a na Vysočině. Výstraha platí od pondělních 17. hodin do úterních 17. hodin.

 

Před nižším stupněm nebezpečí pak meteorologové varují i zbytek republiky. Vítr se bude přesouvat na západ a v průběhu úterka by měl slábnout. Pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj platí až do úterních 21 hodin.

 

 

Český hydrometeorologický úřad doporučuje před větrem zajistit okna a dveře, upevnit volně uložené předměty a zabezpečit skleníky. Ke zvýšené opatrnosti nabádá i řidiče. Ti by měli jet pomaleji, větrné poryvy mohou auto udělat neovladatelným.

 

Turisté na horách by měli omezit túry a nevydávat se do hřebenových partií. Pozor je třeba dávat na spadané dráty vysokého napětí. Pokud leží na zemi, rozhodně se k nim nepřibližujte!

Související témata:
mj TN.cz