Vaše téma

Zaorálek: Herman mě žádal, ať dalajlámovi schůzku rozmluvím!

Téma:

Hostem pořadu Vaše téma na TN.cz byl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Řeč přišla především na vztahy s Čínou pošramocené návštěvou čtrnáctého dalajlámy, se kterým se oficiálně sešel ministr kultury Daniel Herman. Zaorálek v pořadu prohlásil, že jej ministr kultury v předvečer schůzky žádal, aby jí dalajlámovi rozmluvil!

Ministr Zaorálek v pořadu Vaše téma prozradil, jak probíhalo setkání s čínskou velvyslankyní, která dnes měla vysvětlovat, proč byla zrušena plánovaná cesta ministra zemědělství Mariana Jurečky do Číny.

 

"Paní velvyslankyně nám řekla, že nedokáže odpovědět na otázku, proč se změnil formát návštěvy a do Číny jede místo pana ministr náměstek. Domluvili se na tom, že Čína bude připravovat návštěvu pana ministra Jurečky a že do České republiky by měli přijet podnikatelé, kteří se budou zabývat zvýšením českého exportu do Číny. A nakonec jsme se domluvili, že se nebudeme překvapovat," řekl Zaorálek.

 

Ačkoliv je čínský vývoz do Česka asi desetinásobný oproti tomu, kolik do Číny Česko vyváží, bránil ministr Zaorálek strategickou spolupráci s Čínou. "Je to víc než ekonomika, znamená to, že se s Čínou bavíme o dalších věcech jako je turistika, kulturní věci či obecně politické," vysvětloval ministr zahraničí.

 

 

Podle něj je v Česko-čínských vztazích důležitý také lidskoprávní dialog. "Otázka životního prostředí, ochrany práce, sociálních standardů, to je nesmírně důležité v souvislosti s konkurenceschopností," připomněl Zaorálek. Oproti předchozím vládám Česko začal s Čínou spolupracovat.

 

"My jsme se tu bavili o lidských právech v Číně, ale sami, s Čínou jsme o tom vůbec nediskutovali. Náš vztah byl ve světě unikátní, dialog s Čínou jsme měli úplně zmražený," tvrdí Zaorálek.

 

Řeč přišla také na setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou. Zaorálek prohlásil, že s ním Herman dopředu schůzku sice diskutoval, ale mluvil jen o tom, že se setká s dalajlámou v rámci Fóra 2000, pak se ovšem vše razantně změnilo.

 

 

"Pár hodin předtím, a to jsem byl ještě v cizině, jsem se dozvěděl, že se situace zásadně změnila. Z médií jsem se dozvěděl, že dojde k oficiálnímu přijetí na půdě ministerstva kultury. Večer mi pan ministr (Herman - pozn. red.) řekl, že už tomu neumí zabránit. Postavil mě před to jako před hotovou věc. Řekl, jestli to sám nějak se čtrnáctým dalajlámou domluvím, aby se to změnilo. Abych se sám pokusil mu to rozmluvit. Z Lucemburku v 10 večer, to bylo nemožné. To byla absurdní situace, nedalo se s tím vůbec nic dělat," popsal okolnosti schůzky Hermana s dalajlámou ze svého pohledu Zaorálek.

 

Prohlášení vůči Číně, kteří vydali vrcholní ústavní představitelé, podle něj není servilní ani podlézavé. "Nejde o servilitu. Ale když s někým chcete mít partnerství, musíte ho v některých věcech respektovat. A ve světě panuje názor, že spolupracovat s Čínou se vyplatí. Dialog s Čínou je nesmírně důležitý a my jsme tím prohlášením neřekli nic jiného, než to, že se hlásíme k tomu, co jsme podepsali před dvěma lety," vysvětloval Zaorálek.

 

 

Řeč přišla také na jiné témata. Ve čtvrtek se ukázalo, že Británie nemůže z Evropské unie vystoupit, aniž by to posvětil britský parlament. "Je to nepříjemné, bude to mít konsekvence, ty nejhorší pro Velkou Británii, ale i pro EU a Českou republiku. Nejistota je nepříjemná pro obchod. Nedokážeme odhadnout dopady na Čechy žijící v Británii," přiznal ministr zahraničí.

 

A jak ministr zahraničí tráví svůj volný čas? "Snažím se pravidelně plavat. To je to jediné, co stíhám, když mám čas relaxovat," prozradil Lubomír Zaorálek.

 

vbo TN.cz