Neobjasněný případ

Vatikán otevře dvě hrobky. Kvůli letité záhadě zmizelé dívky

Zmizelá dívka Emanuela Orlandi
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Téma:

Případ pohřešované dcery služebníka papeže Jana Pavla II. Emanuely Orlandiové znovu prověřují kriminalisté. Dívka zmizela před 36 lety. Rodina obdržela anonym, kvůli kterému Vatikán otevře dvě hrobky na hřbitově poblíž Svatopetrské baziliky.

Případ dcery vatikánského úředníka Emanuely Orlandiové, která byla ve svých patnácti letech unesena z Říma po hudební výuce, se snaží od jejího zmizení v roce 1983 rozluštit nejen její rodina, ale celá Itálie. Oficiálně nejsou o jejím zmizení známy žádné konkrétní informace. Rodina dívky dlouhodobě požaduje, aby Vatikán zveřejnil dokumentaci o případu. Napsal o tom web The Times.

 

Případu se s každou novou možnou stopou dostává velké pozornosti. Je tomu tak i teď, když anonym nahlásil, že by vyšetřovatelé měli prozkoumat sochu anděla na malém hřbitově poblíž Svatopetrské baziliky a směr, kterým ukazuje. Vatikán v úterý oznámil, že hrobky budou otevřeny 11. července za přítomnosti členů rodiny Orlandiových.

 

 

Případ se už v minulosti stal předmětem mnoha teorií. Mnozí Italové si myslí, že měla být unesena mafií ve snaze Vatikán vydírat. Podle další spekulace měli za jejím zmizením stát teroristé, kteří ji pak chtěli vyměnit za propuštění Turka Mehmeta Aliho Agcaha zavřeného za pokus zavraždit papeže Jana Pavla II.

 

Rodina měla už několikrát naději, že najde odpověď na to, co se Emanuele stalo. Před rokem se při renovaci jedné z budov diplomatického zastoupení Vatikánu v Římě našly kosti. Testy ale ukázaly, že patřily starší ženě.

 

Před dvěma lety se na veřejnost dostal dokument, podle kterého měl být do únosu zapletený samotný Vatikán. "Tento dokument naznačuje, že Vatikán vzal Emanuelu do Londýna a po dlouhou dobu se tu o ni staral," řekl v roce 2017 Pietro Orlandi, bratr Emanuely.
 

mik TN.cz