Obří skandál

Vatikánský "hlavoun" míří k soudu. Kvůli zneužívání chlapců

Téma:

Jednoho z nejvýše postavených mužů Vatikánu - australského kardinála Džordže Pella čeká soud, kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání. V sedmdesátých a devadesátých letech měl mimo jiné v katedrále v Melbourne zneužívat chlapce. Před tamním soudem kardinál všechna obvinění popřel.

Prostranství před budovou soudu zaplňují davy novinářu. Z přijíždějícího auta právě vystupuje australský kardinál George Pell. Cestu ke dveřím mu prorážejí desítky policistů. Jeden z nejvýše postavených představitelů katolické církve čelí obvinění ze sexuálního zneužívání a za pár hodin se dozví, zda proti němu bude zahájen i soudní proces.

 

"Jsem nevinný, tato obvinění jsou nepravdivá. Je to celé nechutné," odmítá kardinál veškerá obvinění.

 

Soud má ale jasno. Během předešlých čtyř týdnů vyslechl okolo třiceti svědků. Ze sexuálního zneužívání byl Pell obviněn loni v červnu a i když soud asi polovinu obvinění zamítl, u dalších má prý dostatek důkazů na to, aby mohlo být soudní řízení zahájeno.

 

Trestných činů se měl šestasedmdesátiletý duchovní dopustit v sedmdesátých a devadesátých letech. A to jak v Melbourne, tak ve městě Ballarat ve státě Victoria. K soudu má Pell znovu přijít ve středu, aby si vyslechl, kdy bude proces zahájen.

 

 

Kardinálovo obvinění vyvolalo velký zájem médií i široké veřejnosti. Jedná se totiž o dosud nejvýše postaveného představitele církve, který takovému obvinění čelí. Rozruch ale v minulosti vyvolaly i další kauzy.

 

Kolotoč sexuálních skandálů se rozjel na přelomu tisíciletí ve Spojených státech.Kardinál Bernard Law musel dokonce rezignovat poté, co se provalilo, že on a někteří jeho kolegové věděli o pedofilních duchovních a nezasáhli.

 

Následné vyšetřování po celých Spojených státech odhalilo na 11 tisíc obětí zneužívání, kterého se katoličtí kněží dopouštěli v předchozích 50 letech.

pez, Jana Gerleová TN.cz