Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 6. 2018
Neuvěřitelný výdělek

Váza léta ležela v krabici od bot, teď se vydražila za obří balík!

Čínská váza ležela roky v krabici od bot, v dražbě vynesla balík
Zdroj: Profimedia

Za těžko uvěřitelný obnos se v aukční síni Sotheby's v Paříži vydražila čínská váza z osmnáctého století. Starožitnost, která ležela roky v krabici od bot, nyní vynesla skoro půl miliardy korun!

Vzácná váza šla do dražby v úterý s odhadovanou cenou mezi 500 až 700 tisíci eur (13 až 18 milionů korun). Realita ovšem byla úplně jiná.

 

Jak upozorňuje BBC, vzácná váza se nakonec vydražila za těžko uvěřitelných 16,2 milionů eur, tedy za přibližně 415 milionů korun. Pro francouzskou pobočku aukční síně Sotheby's je to současně rekord - nikdy se tu ještě neprodal jeden jediný předmět za takhle vysokou cenu.

 

Nesmírně cenný skvost přitom ležel dlouhá léta ladem. Rodina, které váza patří, ji objevila teprve nedávno v pozůstalosti zastrčenou na půdě.

 

 

"Majitelka přijela vlakem, metrem a zbytek cesty do mé kanceláře došla po svých. Vázu přinesla v krabici od bot vycpané novinami," popsal neuvěřitelný příběh expert Sotheby's na asijské umění Olivier Valmier.

 

Váza navíc byla překvapivě dobře zachovaná a Valmier prý okamžitě poznal, že před sebou má výjimečný a vzácný kousek. Podle značky byla vyrobena někdy mezi lety 1736 až 1795.

 

Sotheby's uvedlo, že dražba byla delší, než je v podobných případech obvyklé a že vázu zakoupil asijský zájemce.

pez TN.cz
Reklama