Nedostatek medu

Včelaři z Moravy hlásí kalamitu. Medu je málo a zdraží!

Téma:

Medovou krizi zažívají včelaři na východní Moravě. Mnozí z nich se shodují na tom, že situace je nejhorší za posledních pět let. Najít tam včelaře, který teď prodává domácí med, je téměř nemožné. A tak je jen logické, že med bude dražší.

Není a hned tak nebude, hlásí moravští včelaři. Nejhorší situace je ve Zlínském a Olomouckém kraji. "V tuto dobu bohužel není nic, včelaři jsou bez medu," řekl TV Nova včelar Jiří Kalenda.

 

Mnozí včelaři tak letos měli v zásobě pouhé tři kilogramy medu na včelstvo. Což je prý tak akorát pro vlastní potřebu. Podle Kalendy přitom vloni měli až 40 kg na včelstvo.

 

Za medovou krizí stojí hlavně jarní mrazíky, které zničily květy plodů. "Včely neměly dost zdrojů, aby se zásobily nektarem. Chtěly zásobit samy sebe a pro včelaře už toho moc nezbylo," vysvětluje včelař Josef Okál.

 

 

Špatná situace teď nahrává včelařům, kteří mají zásoby medu z předchozích let. Očekává se, že půjdou s cenou nahoru. Med by se měl zdražit už před vánočními svátky, kdy bude poptávka největší.

 

Například za kilogram lesního medu teď u včelaře zaplatíte okolo 170 korun. Zdražit chtějí zhruba o třicet korun.

 

Med od včelaře se tak svou cenou přiblíží k tomu, co je na pultech obchodů. Podle šéfa Svazu českých včelařů je situace kritická hlavně na Moravě. Naopak včelaři z jižních Čech a Šumavy hlásí, že medu mají dost.

vbo, Martina Julinová TN.cz