časté požáry

Ve chvaletické elektrárně opět hořelo. Během tří dnů už podruhé

Téma:

Ve chvaletické elektrárně na Pardubicku v noci znovu hořelo. Podle vyšetřovatelů je škoda na prachovém filtru dva miliony korun. Velký požár přitom hasiči v podniku likvidovali i v sobotu. Za poslední dva roky tady plameny napáchaly škody přes 270 milionů.

Ve Chvaleticích přitom není profesionální jednotka hasičů, ale o zřízení nové stanice by se už možná mělo uvažovat. Od roku 2016 tady byly už čtyři velké požáry.

 

V noci shořela podle hasičů filtrační jednotka na zauhlovací technologii. Škoda je dva miliony korun. "Na místě jsou odborníci od dodavatelské firmy, která protiprašné zařízení instalovala. Jakmile dojde k zchlazení, tak prohlédnou součástky," řekla mluvčí elektrárny Gabriela Sáričková Benešová.

 

V sobotu podle vyšetřovatelů v elektrárně pro změnu vybuchl hydraulický olej. Mimořádnou událost hasiči likvidovali tři hodiny. Elektrárna přišla na několik týdnů o čtvrtinu výkonu. "Škoda byla vyčíslena na 50 milionů korun," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

 

 

Ještě vyšší škoda byla při požáru v prosinci. Plameny tehdy poškodily jeden ze čtyř výrobních bloků a jen na něm je škoda 70 milionů korun. Doteď vyšetřovatelé nevědí, co přesně se stalo a kdo za to může.

 

Nejničivější požár pak zasáhl chvaletickou elektrárnu před rokem a půl. Dva muži tehdy podle policie svářeli v blízkosti uhlí, které nakonec chytilo. Škoda se vyšplhala na 150 milionů korun.
 

Petr Brzek, jva TN.cz