otrava krve

Těžké otravy pacientů ve Frýdlantu: Policie ukončila vyšetřování

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 11.9. 2019 20:58

V loňském roce se v nemocnici ve Frýdlantu otrávilo devět lidí. Případem se po celou dobu zabývali liberečtí kriminalisté. Ti vyšetřování ve středu ukončili bez nalezení viníka, který by otravu způsobil. Podle policie však mohlo dojít k přestupku při aplikaci anestetika. Vše předali k projednání správnímu orgánu.

Pacienty po operacích ve Frýdlantské nemocnici musely v listopadu loňského roku převézt sanitky do Jablonce a Liberce. U devíti pacientů se objevila otrava krve a jejich stav byl vážný. Laboratorní rozbory ukázaly, že byly anestetika propofol nejspíš kontaminovaná bakterií aninetobacter. Tato bakterie může právě způsobit otravu krve nebo zápal plic, informoval Velký lékařský slovník.

 

Případem se zabývali liberečtí kriminalisté. Okamžitě zahájili trestní řízení kvůli podezření z ublížení na zdraví na více lidech. V nemocnici zajistili stopy, k dispozici měli znalecké posudky a provedli potřebné výslechy. Ve středu policie informovala o tom, že bylo vyšetřování ukončeno.

 

"Závěry ze šetření policejního orgánu a na základě vypracovaných znaleckých posudků nebyla prokázána příčinná souvislost mezi poškozením zdraví pacientů a jednáním konkrétní osoby. Případ byl tedy ukončen a odložen s odůvodněním, že k odložení nebo jinému vyřízení věci došlo proto, neboť nešlo ve věci o podezření z trestného činu a nebylo možné na místě vyřídit věc jinak," uvedl policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

 

 

Policisté dále nezjistili souvislost mezi zdravotními komplikacemi pacientů a nesprávným použitím anestetika. "V rámci rozsáhlého šetření však kriminalisté zjistili, že způsobem, jakým bylo anestetikum aplikováno, mohla být porušena povinnost postupovat podle schválených souhrnných údajů o přípravcích uložených zákonem o léčivech a porušením této povinnosti je možné kvalifikovat tuto skutečnost jako přestupkové jednání podle zákona o léčivech," dodal Robovský. Případ policie předala k projednání správnímu orgánu.

 

Frýdlantská nemocnice začala znovu operovat v únoru letošního roku. Sály totiž policie uzavřela kvůli vyšetřování. Nemocnice poskytuje péči až pro 24 tisíc obyvatel Frýdlantského výběžku. Jedná se o soukromou nemocnici ze skupiny EUC. 

TN.cz