Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 12. 2018
velký průzkum

Ve kterých zemích bude nejbohatší Ježíšek? Tady jsou největší škrti!

Děti u stromečku
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Vánoce budou v mnoha rodinách bohatší než v minulé roce, téměř polovina lidí pak plánuje za dárky utratit podobnou částku jako v loni. Nejvíc chtějí utrácet v Mexiku, v Brazílii či Rumunsku, naopak nejskromnější Vánoce budou mít v Dánsku, Finsku či Německu.

Pro většinu lidí jsou Vánoce stále především chvílí, kterou mohou trávit společně se svou rodinou. Podle vánočního průzkumu finanční společnosti Ferratum téměř pětina lidí ocení oslavy a vánoční atmosféru spíše než dárky.

 

Žebříčku těch, kteří nakupují online, vévodí Velká Británie a Německo. Naopak tradiční nákupy v kamenných obchodech preferují Estonci, Chorvati a Lotyši. Více než polovina dotázaných upřednostňuje platbu kartou před hotovostí. V módě je také používání mobilního bankovnictví. Jedinou zemí, kde ho plánuje využít méně než polovina obyvatel, je Bulharsko.

 

Většina lidí plánuje platit dárky z úspor, přes 23 % dotázaných si však chce na výdaje spojené s Vánoci vzít půjčku. Nejoblíbenějším dárkem bude tradičně oblečení, následují hry a hračky, sladkosti a lidé neváhají utrácet ani za rodinné a osobní sváteční aktivity.

 

 

Přes pětinu dotázaných plánuje letos utratit více než loni, více než 40 % bude utrácet přibližně stejně jako v loňském roce. Nejvíce se bude utrácet v Mexiku, v Brazílii, v Rumunsku a v Bulharsku. Naopak nejméně chtějí utrácet Dánové, Finové, Němci a Nizozemci.

mom TN.cz