Hřebčín ve Slatiňanech

První starokladrubské hříbě je na světě! Dostane kobylku Meghan?

Téma:

Národní hřebčín přivítal první letošní hříbě. Není z Kladrub, ale ze Slatiňan, a je to vraník. Kobylka se už proběhla venku a až projde výcvikem, čeká ji jednou možná služba u městské policie nebo třeba i na královském dvoře.

První starokladrubské hříbě zajímá novináře stejně jako první novoroční miminko. Kobylka ještě nemusela vůbec nic předvést, přesto se stala rázem celebritou.

 

"Porod proběhl dobře, proběhl v noci," informoval Jiří Machek, ředitel Národního hřebčína. Do dvou hodin se pak 50kilová Xabea postavila na nohy. "Čekají ji krátké procházky po dvoře," sdělila zootechnička Kateřina Neumannová.

 

Jen co porodí více klisen, čeká všechna hříbata společné ubytování. V Kladrubech jsou bělouši, ve Slatiňanech vraníci a obě stáje spolu naoko soutěží, komu se narodí první hříbě. Tentokrát je v mediálním zájmu Chrudimsko.

 

"Ve Slatiňanech se jich čekáme ještě dalších 37 a v Kladrubech 47 hříbat," uvedl Machek. Xabeu během následujících několika let čeká náročný výcvik pod sedlem anebo v zápřahu.

 

 

Národní hřebčín v Kladrubech v posledních letech proslavil kůň, který se stal nechtěným darem k britské královské svatbě. Teď je v hledáčku médií pro změnu vévodkyně Meghan. Očekává se, že porodí koncem dubna.

 

Že by do Británie odcestoval tenhle kůň? "Nic takového nezvažujeme," odmítl Machek. Nevadí. O starokladrubáky má nyní velký zájem nizozemská policie. Tak třeba zvíře najde uplatnění právě u ní.

Filip Pultar, Petr Brzek/mj TN.cz