jaderné elektrárny

Ve Skandinávii vzrostla radioaktivita. Rusko se brání, že o ničem neví

Dozimetr - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
28.6. 2020 14:41
Téma:

Ve Finsku, jižní Skandinávii a Akrtidě byl zaznamenán mírný nárůst radioaktivity, přičemž analýza ukázala, že se tam záření dostalo směrem ze západního Ruska. Vše tak naznačuje tomu, že došlo k poškození v jedné z jaderných elektráren na území Ruské federace. Ta se však brání, že hodnoty naměřené v oblasti kolem jejích elektráren jsou v normálu.

Nárůst úrovně radiace na severu Evropy je jen mírný, přesto tamní agentury pro jadernou bezpečnost znepokojil. Měření potvrdilo vyšší hodnoty v částech Finska, na jihu Skandinávie a v také v Arktidě. Nizozemská agentura pro veřejné zdraví v pátek uvedla, že analýza severských dat odhalila, že radionuklidy se do této oblasti dostaly směrem ze západního Ruska.

 

Na situaci upozornil německý zpravodajský web Deutsche Welle, který uvedl, že výsledky analýzy naznačují, že došlo k poškození palivového článku v jaderném reaktoru. Mluvčí ruské energetické společnosti Rosenergoatom nicméně uvedl, že hodnoty v okolí Leningradské jaderné elektrárny poblíž Petrohradu a elektrárny Kola v  Murmanské oblasti na severozápadě Ruska se v průběhu celého června nijak nezměnily.

 

Kromě Ruska provozují jaderné elektrárny ještě Finsko a Švédsko, ani jedna z těchto zemí však neohlásila poškození či jiný bezpečnostní problém. V lidech navíc stále přetrvávají vzpomínky na havárii v černobylské jaderné elektrárně, která se odehrála v roce 1986.

 

 

Na počátku se tehdejší Sovětský svaz pokoušel katastrofu utajit, první důkazy tudíž přišly až ze Švédska. Vzhledem k významnému nárůstu radioaktivity a kontaminaci rozsáhlých oblastí Ukrajiny, Běloruska a Ruska nebylo možné událost dlouho udržet pod pokličkou. Dodnes není jasné, kolik lidí v souvislostí s havárií zemřelo. Přímo po výbuchu a v následujících několika týdnech nemoci z ozáření podlehly více než tři desítky lidí.

TN.cz