Železniční nehoda

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři lidé zemřeli, dalších šest bylo zraněno

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 12. 8. 2020
Téma:

Tři lidé zemřeli a šest bylo zraněno při vážné železniční nehodě u města Stonehaven ve Skotsku. Vlak z Aberdeenu do Glasgow vykolejil zřejmě kvůli sesuvu půdy. Mezi oběťmi je i strojvůdce. Dalších šest lidí převezli záchranáři do nemocnic. Jejich zranění ale nejsou život ohrožující.

Policisté ve středu odpoledne potvrdili, že nehoda vlaku u Stonehavenu má tři oběti. Jednou z nich by měl být strojvedoucí, přestože ještě nebyl formálně identifikován, policisté informovali jeho rodinu. Nyní se snaží spojit s rodinami dalších dvou obětí.

 

"Je to tragická nehoda a v prvé řadě jsou naše myšlenky a modlitby s rodinami a přáteli těch, kteří tragicky dnes ráno zahynuli," uvedl vrchní superintendant Eddie Wylie z Britské dopravní policie.

 

Záchranáři převezli dalších šest zraněných do nemocnic. Podle policistů by jejich stav neměl být vážný. Ačkoliv se v průběhu dne objevily zprávy o tom, že jeden člověk je pohřešovaný, podle Wylieho jsou policisté přesvědčeni, že všechny cestující našli a nikdo další ve vlaku necestoval.

 

"Nicméně jakmile bude celá oblast zajištěna, provedeme ještě důkladné prohledání okolí nehody, což zabere nějaký čas," dodal Wylie.

 

Na twitteru se objevila údajná fotografie přímo z místa, ta ukazuje zničené vagóny, přičemž jeden je otočený na střechu. Podle železničních expertů se jedná o vagóny, z nichž byla havarovaná souprava složená. Žádnou podobnou nehodu nikdy neměly, takže fotografie bude zřejmě autentická. Na další fotografii je vidět hořící lokomotiva.

 

 

Že jde o "extrémně vážný incident" napsala na twitteru i skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Účast s oběťmi nehody vyjádřil také britský premiér Boris Johnson.

 

"Rozesmutněla mě zpráva o vážné nehodě v hrabství Aberdeenshire, moje myšlenky jsou s těmi, kteří jí byli zasaženi. Děkuji záchranářům, kteří pracují na místě," uvedl na twitteru britský premiér Boris Johnson.

 

 

Deník Daily Mirror napsal, že vlakem cestovalo 12 osob. V Aberdeenu platí přísná karanténní opatření kvůli onemocnění Covid-19. Cestování na vzdálenost přesahující 5 mil je povoleno jen za prací nebo za vzděláním.

 

Příčinou nehody mohlo být podmáčení svahu po vydatných deštích, které zasáhly Skotsko v noci a ve středu ráno.

 

Provozovatel skotské železnice sdílel na twitteru videa, jak se některé tratě v zemi doslova proměnily v řeky. Doprava byla kvůli zaplaveným kolejím značně omezena.

 

 

Novinář věnující se britské železnici Philip Haigh napsal na Twitteru, že šlo o vlaku z Aberdeenu do Glasgow, který zastavil jižně od Carmontu kvůli sesuvu půdy, pak se vracel zpátky do Stonehavenu, nejprve po koleji užívané běžně pro cesty směrem na jih, v Carmontu přejel na druhou kolej a krátce na to narazil na další sesuv půdy a vykolejil.

Související témata:
TN.cz