Infekční onemocnění

Černý kašel útočí! Nemocných přibývá, v ohrožení jsou děti!

Kašel
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Ilustrační foto
Téma:

V Moravskoslezském kraji, zejména na Opavsku a Ostravsku, se zdvojnásobil počet případů černého kašle. Informovala o tom Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje informovala. Tento rok evidovala už 47 nakažených, z toho 11 dětí.

V roce 2017 bylo podle moravskoslezské hygienické stanice 23 nemocných - tedy dvakrát méně než letos. Na zbytku území České republiky k zásadnímu nárůstu nedošlo - zatímco v roce 2017 bylo nemocných v tuto dobu 491, letos jich je 489.

 

"Vzhledem k charakteru onemocnění ale musíme předpokládat, že hlášené případy neodpovídají skutečnosti (dospělí například nechodí včas k lékaři atd.), takže případů je v populaci mnohem více," informovala odbornice na infekční nemoci Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotnického ústavu.

 

Poslechněte si, jak zní černý kašel u dítěte:

 

Do budoucna podle ní můžeme očekávat nárůst počtu nemocných. "Částečně to souvisí s posouváním, odkládáním či odmítáním očkování u dětí," uvedla Fabiánová. Děti jsou přitom nejvíce zranitelnou skupinou. Zvlášť pro neočkované kojence nemoc představuje velké riziko, které může skončit i smrtí.

 

Poslechněte si, jak zní černý kašel u dospělého:

 

Černý kašel (někdy se mu také říká dávivý kašel) je akutní infekční onemocnění, které zpočátku probíhá jako běžné nachlazení - rýma, mírný suchý kašel. Po zhruba dvou týdnech se kašel zhorší a stává se záchvatovitý. Projevuje se sérií po sobě jdoucích zakašlání a zajíkavým nádechem, a obvykle končí zvracením. Tato fáze může trvat i několik měsíců.

 

 

Nemoc se šíří vzduchem - nemocný člověk je nejvíc nakažlivý v počátečním stadiu. U dospělých se dávivý kašel obvykle objevuje v lehčí formě, u dětí však může mít vážný průběh. Černý kašel se léčí antibiotiky. Nejúčinnější prevencí je očkování, které bylo zavedeno v roce 1958 a od té doby počet případů klesal.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

sei TN.cz