Encefalitida a borelióza

Ve stínu koronaviru začala sezóna klíšťat! Máme první případy nákazy

Klíšťata - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 19. 4. 2020
Téma:

Téměř bez povšimnutí veřejnosti začala sezóna klíšťat. Hygienici ale nadále na zdravotní rizika, která jsou s nimi spojená, upozorňují nadále - i když jsou v současnosti zahlceni kvůli epidemii koronaviru. Už se objevily první případy klíšťové encefalitidy.

"V minulých dnech zaznamenali na Českokrumlovsku první prokázaný případ klíšťové encefalitidy, která je onemocněním virového původu s přírodní ohniskovostí. Druhý pacient byl hospitalizován v českobudějovické nemocnici," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

 

V regionu se objevilo také 28 případů lymské boreliózy, která je zhruba pětkrát častější než klíšťová encefalitida. Stejně nakažených bylo ke konci března třeba i v Jihomoravském kraji. Nákazu přenáší na jihu Čech zhruba deset procent klíšťat. V sezóně to ale může být až každé páté.

 

První nemocné hlásí i další kraje. Podle Českého hydrometeorologického ústavu je o víkendu aktivita klíšťat na šestém až sedmém stupni, což znamená středně až velké riziko. Lidé by měli používat repelent, nesedat a nelehat si v porostech, neprodírat se křovím a každý den prohlížet své tělo. Mapu aktivity klíšťat najdete zde.

 

 

Loni klíšťovou encefalitidou onemocnělo podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) 774 a lymskou boreliózou 4105 lidí. Zatímco proti borelióze očkování neexistuje a léčí se antibiotiky, proti encefalitidě vakcína je. Lidé by se měli nechat očkovat před sezónou, tedy na jaře.

 

Zároveň by se ale především výletníci měli chránit správným oblečením a použitím repelentů. " Pro přenos infekční dávky z přisátého klíštěte postačí v případě encefalitidy několik málo hodin, třeba i pouhé dvě hodiny," doplnila Kotrbová.

 

Klíšťová encefalitida se projevuje nejdříve zvýšenou teplotou, malátností, bolestí hlavy a kloubů. V druhé fázi horečka ještě stoupne a dochází k napadení nervového systému, což vede k závratím, poruchám spánku, svalovému třesu či dezorientaci. Pro seniory nebo lidi s oslabenou imunitou může nákaza vést k selhání orgánů či ochrnutí.

 

 

U boreliózy může být prvním příznakem červená skvrna. "Druhé stadium má chronický průběh a nastupuje i několik měsíců po přisátí. Projevuje se bolestmi kloubů či postižením nervového systému a i borelióza může mít u oslabených pacientů závažný průběh," uvedl primář infekčního oddělení budějovické nemocnice Aleš Chrdle.

 

Někteří pacienti s boreliózou berou antibiotika zbytečně, upozornili lékaři. Proč? Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz