ničivý medikán

Ve Středomoří se tvoří "hurikán". Egypt se chystá na ničivou bouři

Ničivý medikán nad Středozemním mořem
Zdroj: NASA
Tomáš Brych
Tomáš Brych
Aktualizováno 26.10. 2019 13:44
Téma:

Egypt a Izrael se připravuje na příchod „medikánu“ – obrovské bouře připomínající hurikán, která se vytvořila nad východní částí Středozemního moře. Očekává se, že bouře zasáhne pobřeží v nejbližších hodinách. Hrozí prudké záplavy.

Meteorologové nazývají tento typ bouře medikán. Jde o kombinaci slov „Mediterranean“ čili Středozemní a „hurikán“ podle podobné charakteristiky, jako mají tropické cyklóny, které se obvykle vyskytují třeba v Karibiku. Shluk několika bouří se může propojit do jedné. Vzniknout může i tzv. oko.

 

Podle CNN meteorologové očekávají až 200 milimetrů srážek v průběhu soboty, což může způsobit bleskové záplavy. Obvyklé množství srážek v tomto regionu za celý říjen je přitom v tomto regionu kolem 10 až 20 milimetrů.

 

 

Egypt zasáhla prudká bouře i před několika dny. V Káhiře při prudké bouři zemřelo nejméně 11 lidí. Hlavním městu se tentokrát nejprudší srážky vyhnou. Podle meteorologů míří systém víc na severovýchod k Sinajskému poloostrovu.

 

Na nebezpečnou bouři se připravuje i Izrael. Platí výstraha před možnými záplavami u toků ve východním a jižním Izraeli. V Pásmu Gazy byl vyhlášen kvůli počasí výjimečný stav.
Obří bouře se ve Středozemním moři vytvářejí maximálně jednou nebo dvakrát do roka právě na podzim. Vznikají v době, kdy jsou povrchové vody východního Středomoří teplejší než obvykle.


Medikán v loŇském roce pustošil Řecko a jeho ostrovy:

Související témata:
TN.cz