vakcinace

Celý svět očkuje proti covidu-19. Lídrem je Izrael, Česko si vede dobře

Očkování
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
6.1. 2021 5:30
Téma:

Po celém světě odstartovala jedna z největších zdravotnických akcí, kterou je očkování proti koronaviru. Zatímco v některých zemích je tempo vakcinace rychlé, jinde podstoupila očkování zatím jen nepatrná část obyvatel. Extrémně pomalá je například Francie, naproti tomu Česká republika si v porovnání s jinými státy Evropské unie vede dobře.

Nejrychleji probíhá vakcinace v Izraeli. Očkování tam postoupilo přes 1,22 milionu lidí. První dávku tak do 4. ledna dostalo 12 % z 8,9 milionu obyvatel. "Jedná se o mimořádný úspěch, díky našemu zdravotnickému personálu. Proto jsme jedni z prvních na světě v poskytování vakcín,“ tvrdí ministr zdravotnictví Jurij Elderstein.


Nejvíce dávek vakcíny proti covidu podalo dosud z evropských zemí Spojené království. Jde o prvni zemí na světě, která povolila používání očkovací látky společností Pfizer a BioNTech. Očkování tam odstartovalo 8. prosince.

 


Od té doby bylo podle údajů webu Our World in Data naočkováno přes milion lidí. Premiér Boris Johnson navíc očekává, že se na začátku ledna tempo ještě zrychlí, v pondělí byl totiž první Brit naočkovaný také další vakcínou firmy AstraZeneca.


Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila 21. prosince 2020 vakcínu firem Pfizer a BioNTech, jejíž zavedení koordinovala Evropská komise. První dodávky pak do členských států EU dorazily už za několik dnů.

 

Přehled očkování:

 


V České republice podstoupilo očkování už přibližně 13 tisíc lidí. Informoval o tom v úterý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci. Vakcinace v Česku odstartovala 27. prosince loňského roku.


Ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie si Česko vede ve snaze rychle naočkovat co nejvíce lidí poměrně dobře. Řada států EU totiž v absolutních číslech naočkovala daleko méně svých obyvatel než Česká republika.


Příznivě si stojíme také co se týče míry vakcinace v přepočtu na 100 obyvatel. Ten pro Česko činí 0,12. Jen nepatrně lépe jsou na tom naši sousedé - v Polsku i na Slovensku je zaočkovanost v přepočtu na 100 obyvatel 0,13.

 


Mezi státy Evropské unie je nejvyšší míra zaočkovanosti na 100 obyvatel v Dánsku. Do 3. ledna podstoupilo vakcinaci více než 46 900 lidí z 5,8 milionu obyvatel. V absolutních číslech je však první Německo. Tam lékaři rozdali 265 975 dávek vakcíny. Míra zaočkovanosti na 100 obyvatel tak zde činí 0,81.


Za velmi pomalé tempo v očkování byla kritizována francouzská vláda. Do 1. ledna dostalo první dávku vakcíny pouze 516 lidí z přibližně 67 milionů občanů. V některých zemích však vakcinace ještě vůbec nezačala. Například v Nizozemsku je začátek naplánovaný až na 8. ledna.

 

Praktičtí lékaři mají strach, že kvůli očkování proti covidu-19 nebudou mít čas na jiné pacienty. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

Související témata:
TN.cz