KORONAVIRUS V ČESKU

Od rána v Česku přibylo šest mrtvých s Covid-19. Roste počet uzdravených

Roman Dolejský
Roman Dolejský, Kristýna Vondřichová
10.4. 2020 7:19
Téma:

Počet případů nemoci Covid-19 ve světě dosáhl 1,6 milionu. Přes 100 tisíc osob zemřelo, přes 360 tisíc lidí se uzdravilo. Nejhorší situace je aktuálně v USA, Velké Británii a Francii. V Česku zemřelo 119 lidí a pozitivních případů je 5732. Politici vyzvali veřejnost, aby dodržovali i o velikonočním víkendu vyhlášená opatření.

Hlavní události

- V Česku je 5732 případů koronaviru, onemocnění podlehlo 119 lidí, 346 pacientů se vyléčilo. Testováno bylo 114 854 vzorků

- Vojáci, kteří měli pomoci s dezinfekcí španělských pečovatelských domovů, v budovách našli opuštěné a dokonce i mrtvé. Ve Francii statistky úmrtí na koronavirus z domovů pro seniory a pečovatelských domů dokonce ani nevedli

- Na konci článku najdete průběžně aktualizované mapky s počtem nakažených v jednotlivých krajích a okresech

- Neorientujete se ve všech vládních nařízení ve spojitosti s koronavirem? V tomto článku na TN.cz naleznete pomoc

- V ostravském Alzheimercentru je již 57 nakažených koronavirem, z toho 17 zaměstnanců

- Divadelníci vyzvali ministra kultury k rezignaci kvůli podpoře umění v době šíření koronaviru

- Česká biskupská konference představila portál pro sledování velikonočních mší a dalšího programu

- Rakousko zavedlo přísnější opatření na hranicích s Českem a Slovenskem

- Celosvětově se koronavirus potvrdil u více než 1,63 milionu lidí, přes 100 tisíc nemocných zemřelo. Vyléčilo se přes 369 tisíc pacientů

 

Divadlo Broadway vyzvalo ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby ze své funkce odstoupil. Majiteli Oldřichu Lichtenbergovi se nelíbí, že ze záchranného balíčku na kulturu, který schválila vláda, nepůjde nic do sektoru, který nepobírá dotace. “Tímto krokem, když se Vám to nedařilo svým mocensky cenzorským způsobem, zajišťujete úplnou likvidaci tohoto segmentu kultury,“ uvedlo divadlo. Zde si přečtěte celou výzvu k odstoupení.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Onemocnění Covid-19 - TN.cz

22:13

Na jihu Čech zemřel jeden z pacientů s koronavirem. Podle informací hygieniků šlo o osobu ve středním věku

"Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu rekordních 615 nových suspektních vzorků osob, u nichž lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní byly tři. V jednom případě se jednalo o rodinný kontakt s již dříve pozitivně testovanou osobou, která je umístěna v karanténě, a v jednom případě o kontakt na pracovišti. Poslední případ byl zjištěn v rámci preventivního vyšetření před plánovaným přijetím k hospitalizaci do nemocnice. Musím bohužel uvést, že dnes zemřel přes veškerou snahu zdravotníků v souvislosti s onemocněním COVID-19 pacient středního věku," řekla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

21:57
21:34

Turecké ministerstvo vnitra vyhlásilo 24hodinový zákaz vycházení v 31 velkých městech. Nařízení platí do půlnoci 12. dubna. Informovala o tom tamní zpravodajská agentura Anadolu. V metropoli Istanbulu je podle informací tureckých médií hlášeno 60 % všech případů koronaviru v zemi.

 

“Nepřekvapuje mne, že nejvíce křičí ti, kteří mají z kultury byznys. Nikdy jsem neřekl, že nechci pomoci těm, kteří v kultuře podnikají,“ reagoval Zaorálek. Celou reakci ministra kultury si můžete přečíst zde:

 

"Právě jsem mluvil s prezidenty a premiéry Francie, Belgie, Nizozemí, Lucemburska, Estonska a Slovinska ze strany Obnova Evropy, kam patří i ANO. Navrhuji spolupráci na výzkumu vakcíny a léku proti viru, zajištění ochranných pomůcek, hlavně ventilátorů pro nemocnice a obnově ekonomiky," uvedl premiér Andrej Babiš (ANO)

 

Počet nakažených v Ostravském Alzheimercentru nadále roste. "I přes veškerá protiepidemiologická oaptření máme k dnešnímu dni 40 klientů a 17 zaměstnanců s Covid-19. Požádali jsme kraj o ochranné pomůcky," řekla pro TN.cz mluvčí centra Martina Svobodová. Rouškami či jiným materiálem může přispět kdokoliv.

 

 

Sobotním jednáním prezidentova poradního týmu v Lánech se zabývá krajská hygienická stanice, potvrdil ve čtvrtek policejní prezident Jan Švejdar, sám jeden z účastníků setkání. Podle Švejdara je tak možné, že účastníci budou muset platit pokuty.

 

 

Rakousko zavádí přísnější pravidla pro hranice s Českou republikou a Slovenskem. Vyplývá to z usnesení rakouského ministra zdravotnictví Rudiho Anschobera. V novém usnesení nechal větu, kde vyjmenovává některé sousední státy nahradit výrokem, že pravidla platí pro všechny sousední země. Tedy i Česko a Slovensko.


Lidé, kteří pojedou do Rakouska, se musí prokázat negativním testem na koronavirus, nesmí být starší než čtyři dny. Při negativním testu pak není potřebná karanténa. Přejezd Rakouska je povolený, ale bez mezizastávek, pouze s některými výjimkami. Platnost nařízení končí 30. dubna.

 

 

Po světě se v současnosti šíří tři typy koronaviru způsobující onemocnění Covid-19. Vědci z cambridgeské univerzity v nové studii zmapovali výskyt těchto mutací označovaných jako A, B a C. V Evropě převažuje typ B, objevují se tu ale všechny tři. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

 

Česká biskupská konference oznámila vznik portálu Velikonoce.cz. "Internetové stránky přibližují veřejnosti duchovní poselství Velikonoc a nabízejí nejširší veřejnosti možnost sledovat duchovní programy probíhající tradičně ve farnostech a sborech během Svatého týdne, Velikonočního třídenní a nadcházející velikonoční doby," uvedla Konference. V současné chvíli je zapojeno více než 26 farností a sborů z různých míst České republiky.

 

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na čtvrteční vládní tiskové konferenci představil nové výjimky z nošení roušek. Schválený je i nový termín otevření úřadů a rozšíření pravomocí hejtmanů, kteří budou mít více možností, jak podle potřeby umístit studenty a žáky zdravotnických zařízení. Připravují se také další otevření obchodů. Podrobnější informace k přijatým opatřením najdete v tomto článku na TN.cz.

 

Počty nakažených v okresech (pro zjištění počtu nakažených najeďte kurzorem na daný okres):


Počty nakažených v krajích:

 

Podívejte se na reportáž televize Nova: 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz