vybavení do školky

Vodítka ve školkách na Valašsku: Jsou nebezpečná, bouří se rodiče

Vodítko pro děti
Zdroj: Město Valašské Meziříčí
Téma:

Bouřlivou reakci odborníků i veřejnosti sklidila zpráva valašskomeziříčské radnice, která do dvou mateřských školek pořídila "bezpečnostní chodítko pro děti," ke kterému je doslova připoutáno šest dětí.

"Malí předškoláci z mateřské školy Vyhlídka a Seifertova se mohou těšit z nového dárku. Dostali takzvaná chodítka Walkodile, které využijí při procházkách či výletech. Systém zabraňuje dětem nečekaně vstoupit do vozovky," píše se v oficiální tiskové zprávě města.


Tiskovou zprávu doprovází snímek nepříliš šťastně se tvářících dětí s postroji, které jsou připnuté k plastové konstrukci. Do jednoho zařízení Walkodile, pocházejícího z Velké Británie, se "vejde" až šest dětí.

 

Pod zprávou se okamžitě rozpoutala divoká diskuze, kde své rozhořčení dávají najevo nejen rodiče, ale dokonce i odborníci. "Naprosto omezená spolupráce mozkových hemisfér vzhledem k přirozenému rozvoji pohybové motoriky dítěte, procházka nerozvíjí pohybové dovednosti," líčí v diskuzi nevýhody zařízení fyzioterapeutka Věra Bláhová. Podle ní též chodítko omezuje dýchání, práci mezižeberních svalů a asymetricky děti zatěžuje.

 

 

"Doporučovala bych dospělým si zkusit v tom chodit. V době, kdy řešíme dětskou obezitu, minimální pohyb dětí a obratnost, mi přijde toto chodítko jako věc, která jde naprosto proti snahám MŠMT (Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy). To stále hlásá více tělocviku ve školách a více investic do rekreačních aktivit. Toto chodítko děti sváže postrojem a přiváže," dodává.

 

"A v čem je ta bezpečnost? Až auto zachytí jedno, kolem blatníku bude obtočeno všech šest," rozčiluje se další diskutující. "Tak to bych hned z takové školky dítě brala pryč, to je jak vězni," dodává další.

 

 

Na důvěryhodnosti zařízení moc nedodává ani propagační video výrobce ze serveru Youtube. Povšimněte si, jak v 37. a 53. vteřině videa některé děti div neupadnou, když je učitelka či jiné dítě vychýlí z trasy prudkým odbočením.

 

Radnice Valašského Meziříčí pořídíla podle své mluvčí deset kusů těchto chodítek za bezmála 50 tisíc korun.

 

Přineseme i vyjádření šéfa BESIPu Martina Faráře ohledně bezpečnosti dětí v tomto postroji na chodníku a v městském provozu. Článek bude o jeho vyjádření doplněn.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Ta to s obojkem umí: Eliška Bučková si dala na vodítko partnera

Nový adept na Darwinovu cenu: Omylem se oběsil na psím vodítku

jox TN.cz