Náročný zásah hasičů

Ve Velké Úpě shořela chalupa za 4 miliony, požár má jednu oběť

Téma:

Několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů zasahovalo v pátek večer u požáru horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami v Krkonošském národním parku. Oheň napáchal škodu za 4 miliony korun a vyžádal si jednu oběť.

Podle tiskové mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martiny Götzové, byli hasiči k požáru vysláni kolem 18. hodiny. Zásah u požáru jim notně zkomplikovalo těžko přístupné odlehlé místo s kritickým nedostatkem vody. V době jejich příjezdu už byla chalupa požárem zasažena v plném rozsahu.

 

"K chatě vedla špatně přístupná zledovatělá cesta, těžké hasičské technice zcela nedostupná. První hasiče dovezla k místu požáru terénní čtyřkolka dobrovolných hasičů z Horního Maršova a velitelský automobil z Pece pod Sněžkou se speciálním obutím s hroty," uvedla Götzová s tím, že ostatní hasiče k požáru sváželi na skútrech příslušníci horské služby spolu s místními chataři.

 

GALERIE: Požár chalupy ve Velké Úpě

1
/
5
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Požár chalupy ve Velké Úpě - 1

 

Kvůli velmi omezeným zdrojům vody, museli hasiči natáhnout vedení z blízkých objektů. Do hašení byly nasazeny i sněhové frézy, s jejichž pomocí byl k hašení využíván i přírodní sníh. Podařilo se tak uchránit blízké hospodářské objekty.

 

Hasiči se nakonec rozhodli nechat požár kontrolovaně dohořet, přičemž dohlíželi na to, aby plameny nic v okolí neohrožovaly. Prvotní informace hovořily o tom, že v hořícím objektu se měl pravděpodobně nacházet člověk. Při počátečním průzkumu nezasažené části chaty jednotky nikoho neobjevily, průzkum celého objektu však nebyl kvůli ztíženým podmínkám možný.

 

 

"Informace se bohužel následně potvrdila a požár si tak vyžádal jednu oběť. Příčina vzniku události je nyní předmětem vyšetřování. Škoda byla předběžně vyčíslena na 4 miliony korun, byly uchráněny hodnoty ve výši asi 200 tisíc korun," uzavřela mluvčí.

 

Na místě události zasahovali profesionální hasiči z Trutnova a dále dobrovolné jednotky z Pece pod Sněžkou a Horního Maršova.

 

Od soboty příčiny požáru vyšetřují kriminalisté. Zatím se jim nepodařilo zjistit identitu mrtvého. "Totožnost nalezeného těla určí s jistotou až genetická expertíza, jejíž výsledky lze očekávat v řádu několika týdnů," sdělil policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

 

V noci na sobotu hořela i chata na Pardubicku. Na čtyři sta let starém stavení v Kláštěrci nad Orlicí vyčíslili hasiči škodu na jeden milion korun, při požáru se nikdo nezranil.

 

 

Majitelé zatopili a odešli do restaurace, po nějaké době si sousedé všimli plamenů. Vyšetřovatelé příčinu požáru zjišťují, jednou z vyšetřovacích verzí je špatný komín.

TN.cz