Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

inflace ve venezuele

Na ulicích se válejí haldy peněz. Nikdo si jich nevšímá

Ulice plné bezcenných bankovech ve Venezuele
Zdroj: Facebook / Twitter, Steve Hulett/Descifrando la Guerra
Lidé si bankovek všude kolem nich nevšímají

Venezuelu sužuje obrovská ekonomická krize, která mimo jiné způsobila i naprosté znehodnocení měny. Internet tak zaplavily bizarní fotografie, které ukazují, jak se hromady bezcenných bankovek válejí v ulicích.

Krize ve Venezuele trvá už několik let a fotografie ulic pokrytých bankovkami jsou jen špičkou ledovce. Odhozené peníze nemají žádnou cenu, a proto se nikdo neobtěžuje je ze země zvednout. "Tohle je ulice ve Venezuele. Ve žlabu jsou peníze. Vítejte v socialismu," napsal Steve Hulett, který přidal fotografii bankovek na facebook. Ačkoliv tvrdí, že není autorem snímku, jeho příspěvek se stal virálem - sdílelo ho přes 300 tisíc lidí.

 

 

Peníze jsou v tuto chvíli doslova bezcenné, protože už se nejedná o oficiální měnu Venezuely. Hyperinflace ji natolik zdevastovala, že nebylo možné ji dál používat - vláda ji proto vyřadila z oběhu. Venezuelský bolívar na konci minulého roku nahradil jiný venezuelský bolívar. Ten na tom ale není se svou hodnotou o moc líp.

 

 

Steve Hulett k fotografii dodává, že nezáleží na tom, že se jedná o starou měnu, která už se nepoužívá. "Bezcenné peníze byly vyměněny sice za novější, ale ještě bezcennější. Každý ví, že nové peníze jsou stejně bezcenné jako ty staré. Nikdo se ani neobtěžuje zvedat bankovky ze země a obchodovat s nimi," napsal.

 

 

 

Ještě o něco bizarnější jsou záběry ukazující vyrabovanou banku, z níž si lupiči odnesli spoustu starých peněz, které jim ale byly k ničemu. Ty pak poházeli po ulicích, a některé z nich dokonce zapálili.

 

sei TN.cz