Kontroly ČOI

Ve většině hospod nalili dětem! Inspekce kontrolovala s figuranty

Alkohol
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

Inspektoři loni provedli ve spojitosti s alkoholem více než pět tisíc kontrol, porušení předpisů odhalili u více než 40 %. Díky novému zákonu mohli kontroloři také využívat mladistvé figuranty, kterým alkohol prodali ve 114 ze 185 případů.

Zákon, který získal přezdívku protikuřácký, upravuje kromě zákazu kouření také prodej alkoholu a přidává některé pravomoce České obchodní inspekci (ČOI). Od konce května mohou inspektoři provádět kontroly s mladistvými figuranty.

 

"Česká obchodní inspekce se zaměřila na dodržování tohoto zákona, kdy jeho porušení zjistila ve 185 provozovnách," uvedl mluvčí Jiří Fröhlich. Ve 114 případech figurantům v restauračních zařízeních či v obchodech prodali alkohol přesto, že jim ještě nebylo 18 let.

 

Celkem provedli inspektoři v minulém roce 5143 kontrol spojených s alkoholem. "Porušení zákonů zjistila v 2 180 případech (tj. 42,39 %)," doplnil Fröhlich. Nejvíce předpisy nedodržovali v Karlovarském a Plzeňském kraji, napak nejmenší podíl byl v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

 

 

V drtivé většině případů neinformovali prodávající o ceně alkoholických nápojů a dalších výrobků. "V 851 případech byl porušen paragraf vymezující poctivost prodeje výrobků, v 255 případech nebyl na žádost spotřebitele vydán doklad o zakoupení výrobku s předepsanými náležitostmi," řekl Fröhlich.

 

ČOI zahájila se všemi provozovateli, kteří zákon či předpisy porušili, sankční řízení. Dosud pravomocně uložila 1803 pokut v hodnotě přes osm milionů korun, 1,8 milionu z toho tvořily sankce kvůli porušení tzv. protikuřáckého zákona.

epa TN.cz