Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.8. 2017 21:41
zjevení

V Tatrách natočili mýtický přízrak! Jev zaujal i odborníky

Zdroj: TV Nova

Na Lomnickém štítu ve Vysokých Tatrách se podařilo nafilmovat neobvyklý jev, kterému se říká Brockenské strašidlo nebo Brockenský přízrak. Podle horalské pověry přináší těm, kdo stín v mlze ozářený gloriolou uvidí poprvé, toho hory vítají. Při druhém setkání prý ale hory pozorovatele varují před nebezpečím. Na jev upozornil web tvnoviny.sk.

Brockenský přízrak patří mezi zajímavé optické úkazy, se kterými je možné se v horách setkat, když se při zemi drží mlha a slunce je nízko nad obzorem.

 

„Projevuje se tak, že kolem svého vlastního stínu, který se promítá na mlhovém oparu, vidíme kruhové barevné spektrum – gloriolu. Bílé světlo se na kapičkách mlhy rozkládá do barevného spektra,“ popsala meteoroložka pro tvnoviny.sk.

 

Úkazu se říká Brockenské strašidlo podle hory Brocken v Německu, kde ho v druhé polovině 19. století pozoroval francouzský astronom Camille Flammarion. V oblasti je až 300 dní v roce mlha a tak je zde výskyt tohoto jevu poměrně častý.

 

 

Meteorologický úkaz se objevuje převážně na horách. Pozorovat ho mohou i piloti letadel nebo paraglidisté při seskocích ve chvíli, kdy je slunce nízko nad obzorem a pozorovatel se dostane nad mraky nebo nad nízkou mlhu se sluncem v zádech.
 

TN.cz / ych
Reklama