bielovodská dolina

Ve Vysokých Tatrách spadla lavina, zahynul horský záchranář

Téma:

Smutná zpráva přišla ze slovenských Vysokých Tater. Pod lavinou v Bielovodské doline tam totiž zahynul jeden z horolezců (†48). Jeho kamarád uvízl asi sto metrů pod vrcholem. Toho se nakonec podařilo záchranářům z nepřístupného terénu vyprostit.

Ve čtvrtek před polednem se ve Vysokých Tatrách v oblasti Bielovodské doliny spustila lavina. Na místo byl okamžitě vypraven vrtulník společně s lavinovým psem. Druhá skupina záchranářů vyrazila k lavině po zemi, píše zpravodajský portál TVNoviny.sk.

 

Horolezce, kterého strhla lavina, se podařilo okamžitě po příletu na místo nalézt. Muž byl částečně zasypán lavinou. Záchranáři už mu bohužel nemohli pomoct. S největší pravděpodobností zemřel už při pádu.

 

Podle informací televize Markíza má jít o osmačtyřicetiletého muže, který pracoval deset let u horských záchranářů v Nízkých Tatrách.

 

 

Druhého horolezce bylo třeba vytáhnout z nepřístupného terénu. Kvůli silnému větru však k němu nemohl doletět vrtulník. Slovenští záchranáři proto požádali o pomoc své polské kolegy. Ti se pokouší k muži dostat z druhé strany. 

 

Horolezec zatím začal sám sestupovat záchranářům naproti. Došel až do místa, kde už byly podmínky pro přistání vrtulníku příznivější.

 

 

"Horská záchranná služba touto cestou vyjadřuje upřímnou soustrast rodině zemřelého. Tato tragická událost hluboce zasáhla všechny z nás. Zahynul náš dlouholetý kolega a obětavý záchranář. Čest jeho památce," napsali horští záchranáři na facebooku.

Odlet záchranářů k osobám pod lavinou:

 

Bielovodská dolina, která leží na pomezí Slovenska a Polska, je jediné údolí Tater alpského rázu a je to nejdelší údolí celých Vysokých Tater. Ve Vysokých Tatrách platí až do 15. června zimní uzavírka turistických chodníků - ta se týká právě i Bielovodské doliny. Turisti tam na túru v tomto období vůbec nemají chodit.

sei TN.cz