Dron české výroby

Ve vzduchu až 15 hodin. Policisté testovali unikátní bezpilotní letoun

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Publikováno 14. 5. 2020
Téma:

Policie testovala na jižní Moravě bezpilotní letoun, který vydrží ve vzduchu až 15 hodin. Umožnila to současná opatření kvůli pandemii. V oblasti kolem hranic byl minimální pohyb, a dron tak nemohl nikoho ohrozit. Policie zvažuje nákup těchto strojů.

Dron odstartoval ze sportovního letiště v Drnholci a letecká služba policie tak poprvé v historii testovala těžký bezpilotní letoun pro vlastní použití. Stroj je české výroby a má unikátní vlastnosti. "Ve vzduchu vydrží patnáct hodin, vystoupá na pět kilometrů," říká generální ředitel výrobce Ladislav Semetkovský.

 

Policisté nechali vytvořit bezletovou zónu v okolí hraničního přechodu se Slovenskem. Vyzkoušeli denní i noční režim řízení stroje. Testy trvaly několik dní.

 

Policisté zkoušeli ostrahu hranic. Záznam z dronu živě přenášeli do krizového štábu. Letoun může být vybavený technikou pro sledování vozidel, lidí i různých objektů. Obsluha může přepnout na termovizi a vypátrat třeba ukrytého člověka díky teplu, které vyzařuje.

 

 

Policie už před třemi lety vytvořila pracovní skupinu, která se zabývá nasazením dronů ve službě. Dnes je hlídky běžně využívají při pátrání v nepřehledném terénu, sbor jich má celkem třicet.

 

Všechny policejní drony ale pohání baterie a ve vzduchu vydrží maximálně desítky minut. Vlastní letoun se spalovacím motorem by umožnil i dlouhodobé akce. "Můžeme ho využít při pátracích akcích, při dohledu nad veřejným pořádkem nebo na zahraničních misích typu Frontex," vypočítává mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

 

Policie čeká až Evropská unie připraví legislativu pro provoz bezpilotních letounů. Pokud se tento stroj osvědčí, nákup plánuje nejdřív za pět let.

pez TN.cz