jedovatá rostlina

Ve Zlíně se otrávilo pět lidí! Spletli si ocún s medvědím česnekem

Téma:

Několik lidí se vydalo do přírody nasbírat si medvědí česnek. Ukázalo se však, že se spletli a natrhali si jedovatý ocún jesenní. Tři z pěti pacientů skončili na intenzivní péči s otravou v Krajské nemocnici Tomáše Bati. Naštěstí se nikomu nestalo nic vážného. Všechny pacienty pak lékaři pustili do domácího léčení.

Pět lidí si chtělo udělat radost a dát si medvědí česnek. Když ho však snědli, udělalo se jim špatně. Místo medvědího česneku si totiž natrhali prudce jedovatý ocún jesenní. "Jen v posledních třech týdnech řešili odborníci v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně pět případů, kdy přijímali intoxikované pacienty, kteří omylem zkonzumovali listy prudce jedovatého ocúnu jesenního," uvedl Egon Havrlant, tiskový mluvčí Nemocnic Zlínského kraje.

 

Tři z lidí pak skončili na jednotce intenzivní péče interního oddělení. "Otrava se ale naštěstí obešla bez vážných následků, po odeznění příznaků intoxikace mohli být všichni pacienti propuštěni do domácí péče," doplnil Havrlant.

 

Ocún jesenní si dal například manželský pár ve věku kolem pětačtyřiceti let. Medvědí česnek si nasbírali v okolí štěrkoviště v Otrokovicích. Po snězení se jim udělalo špatně, měli průjem, zvraceli a byli zesláblí. Manželé zůstali v nemocnici tři dny, poté byli propuštěni domů.

 

 

V dubnu skončil v nemocnici také šedesátiletý pár a žena ve věku třiasedmdesáti let. Naštěstí jejich otrava nebyla vážná a po třech dnech také mohli odejít domů. Lidé by si však měli dát při sbírání rostlin pozor. Ocún může být i smrtelný.

 

"Je to ale varování pro každého, kdo v těchto dnech vyráží do přírody za sběrem oblíbeného medvědího česneku. Následky otravy po požití ocúnu jesenního, který roste rovněž v jarním období a má velmi podobné listy, mohou být i smrtelné. Po konzumaci této jedovaté byliny totiž může dojít k selhání více orgánů najednou a následky jsou pak fatální," upozornil Ilja Ryšavý, vedoucí lékař jednotky intenzivní péče Interního oddělení Krajské nemocnice.

 

Záměnu medvědího česneku za ocún jesenní potvrdili odborníci z Ústavu soudního lékařství a toxikologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kam byly vzorky poslány. "Rostliny nám pomohl identifikovat docent Jaroslav Klán, známý český toxikolog. Kromě zmíněného ocúnu mohou být listy medvědího česneku zaměněny také s konvalinkou vonnou, která je rovněž jedovatá. Lidé by si měli uvědomit, že ke sbírání bylin je třeba přistupovat se stejnou obezřetností, jako ke sběru hub. Obojí může být velmi zrádné," doplnil Ryšavý.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

reg TN.cz