hodina posledního soudu

Vědci bijí na poplach! Konec světa přijde dřív, než jsme mysleli

Konec světa
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Soudný den se blíží, varují vědci z redakce časopisu Bulletin of Atomic Scientist. Jejich "hodiny zániku" nyní ukazují za dvě minuty dvanáct. Právě půlnoc přitom symbolicky značí apokalypsu. Ke katastrofě jsme se tak přiblížili o 30 vteřin, akademici vycházejí nejen ze změn klimatu, ale i z hrozby jaderného útoku.

Ručičku posouvají akademici každý rok podle toho, jestli události za posledních 12 měsíců směřují spíš k vyhynutí nebo záchraně lidstva. Čím blíž minutová ručička ukazuje k půlnoci, tím hůř. A teď už ukazuje za dvě minuty dvanáct, informuje CNN.

 

Ke katastrofické půlnoci se posunula o třicet vteřin a je jí tak nejblíže od roku 1953, kdy došlo k prvnímu testu vodíkové bomby. I loni se ručička posunula blíž - a to po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

 

Tentokrát vědce dohnalo k posunutí ručičky rostoucí napětí mezi KLDR a Spojenými státy. Hrozbu jaderného útoku berou velmi vážně, navíc letošní změny klimatu také naznačují, že se blíží soudný den.

 

 

Podle hodin bylo nejbezpečněji v roce 1991. Po konci studené války se ručička zastavila na 17 minutách před půlnocí.

 

Akademický magazín Bulletin of Atomic Scientist vznikl v roce 1945 a založili ho lidé, kteří se podíleli na vývoji amerického jaderného arzenálu. S myšlenkou hodin soudného dne přišli redaktoři o dva roky později.

Související témata:
TN.cz