Světový den ledvin

Vědci hlásí průlom v léčbě nádorů ledvin. Jak jsou na tom vaše? TEST

Bolest zad
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
11.3. 2021 5:50
Téma:

Vědci hlásí průlomovou léčbu, která může zdvojnásobit dobu dožití pro pacienty bojující s pokročilými nádory tohoto orgánu. Nová studie se objevila jen pár dní před světovým dnem ledvin, který případá na tento čtvrtek. Díky krátkému online dotazníku můžete zdraví těch svých otestovat i vy.

Nejrozšířenější zhoubné nádory ledvin mohou být velmi zákeřné, protože se při nich rakovina v těle šíří velmi rychle. A pokud je problém diagnostikovaný pozdě, operace často nepřipadá v úvahu a pacienti si musí "vystačit" pouze s léky, které jsou zpravidla jedinou možností, jak si prodloužit život. Často přitom takto nemocným lidem zbývá podle prognóz méně než rok času.

 

Nyní vědci ohlásili novou léčbu "dva v jednom," díky které se může doba dožití pro pacienty s rozvinutými nádory zdvojnásobit. Ukazuje to studie, o níž píše britský Daily Mail.

 

Podle ní stačí zkombinovat dva běžně používané preparáty proti rakovině a i pacienti v pokročilém stádiu nemoci žijí déle. A v některých případech je kombinace léků nivolumab a cabozantinib zbaví nádoru nadobro.

 

 

"Nejzásadnější zprávou je to, že tahle kombinace zdvojnásobuje dobu dožití oproti nyní používaným lékům. A důležité je i to, že je méně nežádoucích účinků, takže pacienti s touto léčbou žijí delší životy - s menším množstvím bolesti a úzkosti," říká spoluautor studie John McGrane, onkolog z Fondu královských nemocnic v Cornwallu (Royal Cornwall Hospitals NHS Trust).

 

I když nádory ledvin nejsou příliš časté, dokáží být hodně zákeřné, protože nemoc velmi často dlouho bují bez jakýchkoli příznaků.

 

Nová léčba pro jiné onemocnění ledvin je přitom nyní dostupná v Česku -  takzvaná polycystická choroba ledvin autosomálně dominantního typu způsobuje, že se orgán postupně plní cystami a selhává. Jde o nejčastější dědičné onemocnění ledvin, které se u nás týká asi 5000 lidí.

 

"Více než polovina pacientů s polycystickými ledvinami dospěje mezi 50. až 70. rokem života do fáze selhání, kdy je třeba zahájit dialýzu nebo podstoupit transplantaci. Dosud jsme měli k dispozici léčbu zaměřenou pouze na příznaky a striktní léčbu vysokého krevního tlaku. Nově je pacientům k dispozici moderní terapie, která oddaluje selhání ledvin v průměru o 6,5 roku,“ říká profesor Vladimír Tesař, člen správní rady České nadace pro nemoci ledvin.

 

 

Protože je tato léčba dostupná v ČR zatím krátce, a také proto, že specializovaná pracoviště se nyní musejí často starat o pacienty s covidem, je tato léčba zatím málo rozšířená, využívají ji pouze desítky pacientů. Podle Tesaře by přitom pomohla až stovkám nemocných.

 

U příležitosti Světového dne ledvin nemocnice či kliniky pravidelně nabízejí zájemcům možnost nechat se zdarma vyšetřit. Aktuálně je ale kvůli pandemii situace jiná. Každý si ovšem může i z domova udělat krátký test, který mu napoví, v jaké jsou jeho ledviny kondici a zda by raději neměl jít na vyšetření. Interaktivní dotazník najdete TADY.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz