Ze zimy rovnou do léta

Zima, pak hned léto. Počasí se u nás mění rychleji, než vědci čekali

Téma:

Podle vědců se klima v České republice mění mnohem rychleji, než naznačovaly studie zpracované před deseti lety. Globální oteplování způsobené zvýšenou produkcí skleníkových plynů se projevuje nejen na teplotě oceánů nebo táním ledovců. Ale i extrémními výkyvy počasí na pevnině.

Letos, kdy prakticky nebylo žádné jaro, to vnímáme asi nejvíc. Řada odvětví už na to reaguje. Rok se, řečeno slovníkem motoristy, mění ze čtyřtaktu na dvoutakt. Zůstávají nám jen léta a zimy.

 

"Nedávno byla provedena analýza dřívějších klimatických studií a odhadů a ukázalo se, že to počasí se mění rychleji," vysvětluje geolog Václav Cílek.

 

 

Lesníci, kteří se musejí dívat na desítky let dopředu, se tomu už přizpůsobují zhruba 15 let. "My změny klimatu dlouhodobě vnímáme a na nižší množství srážek reagujeme už delší dobu," přizvukuje ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj Ludvík Říčař.

 

A vidět je to například v Arnolticích na Frýdlantsku, kde borovice, které mají hlubší kořenový systém, nahrazují tradiční smrky.

 

Zoologové v Českém Ráji si zase všimli, že kdysi vzácná ropucha zelená se sem tlačí z jihu a obsazuje nové lokality. Naopak kdysi nejběžnější žába - skokan hnědý, masivně ustupuje do vyšších poloh. Některé druhy ptáků pro změnu už neodlétají zimovat na jih a zůstávají v Česku.

 

 

Čeští zemědělci zase pěstují plodiny jako čirok nebo proso, které u nás nebývaly schopné dozrát a dovážely se z jižních států. A chystají se změnit i osevní postupy.

 

Vědci vidí jediné východisko. Vytvářet krajinu podobnou jihočeské vesnici - s rybníky a přehradami, které dokáží zadržet vodu v krajině.

 

Bez těchto zásob se neobejdeme a na rozvolněnost srážek se už spoléhat nedá. Aktuálně nejpalčivější věc, které bychom si měli hledět, je ale stav půdy. Ta má vliv například i na to, že schází voda v lesích a na polích.

pez, Ivan Berka TN.cz