Průlom

Vědci na Marsu objevili obří jezero. Ukrývá v sobě život?

Mars - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Téma:

Vědci přišli s průlomovým zjištěním - pod povrchem Marsu objevili velké jezero, které podle měření obsahuje vodu v tekutém skupenství. Jde o první takový objev, který navíc podporuje možnost existence mimozemského života.

Vodní plocha se nachází asi kilometr a půl pod povrchem rudé planety, poblíž jižního pólu Marsu a zabírá plochu asi 20 kilometrů čtverečních.

 

Vědci z Italského národního institutu astrofyziky přítomnost vodní plochy odhalili díky radarovému průzkumu marsovských polárních oblastí, píše britský Daily Mail. Jezero je trojúhelníkového tvaru.

 

A i když je podle odhadů v oblasti teplota kolem mínus 68 stupňů Celsia, experti věří, že voda v jezeře je díky různým příměsím v tekutém skupenství - ve formě jakéhosi slaného bahna.

 

Jde o přelomový objev a první důkaz, že se na Marsu v současnosti nachází tekutá voda. A podle biologů jde o prostředí, které velmi přeje vzniku života - mikrobů a podobných malých organismů.

 

 

Experti věří, že objev může být prvním důkazem života mimo Zemi a že jezero se stane cílem budoucích výprav na rudou planetu. Potenciálně totiž může posloužit při kolonizování Marsu lidskými osadníky.

 

GALERIE: Úžasné snímky písečných formací na Marsu

1
/
5
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS
Písečné formace u Mount Sharp na Marsu


Warwick Holmes, vesmírný inženýr z univerzity v Sydney, věří, že konstruktéři kosmických plavidel se budou opravdu hodně snažit, aby jejich lodě dokázaly z tohoto jezera nabrat vzorky. Současná technologie bohužel neumožňuje takto hluboké vrty.

 

Vědci simulují podmínky života na Marsu v ománské poušti:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
pez TN.cz