úžasný objev

NASA: Našli jsme další solární systém s planetami jako Země

Téma:

Na konferenci NASA vědci oznámili úžasný objev solárního systému, který má celkem sedm planet podobných Zemi. Minimálně tři z nich jsou v obyvatelné zóně, při správných podmínkách může být tekutá voda na všech sedmi.

Objev vyvolal u vědců nadšení z mnoha důvodů, jedním z nich je to, že planety jsou velmi podobné Zemi. Už na začátku tiskové konference bylo řečeno, že tolik planet podobných Zemi obíhajících kolem jedné hvězdy se podařilo objevit poprvé.

 

Systém TRAPPIST-1 není úplně stejný, jako je Sluneční soustava. Planety jsou mnohem blíže u sebe a obíhají hvězdu mnohem častěji. Nejdelší oběh netrvá déle než 2 týdny.

 

Planety jsou tak blízko u sebe, že při pohledu na noční oblohu by vypadaly spíše jako Měsíc. Podle portálu Sciencemag má červený trpaslík jen 8% hmotnosti Slunce.

 

Při vhodných podmínkách by podle NASA mohla být tekutá voda na všech sedmi planetách. K potvrzení by podle vědců mělo stačit jen pár let, pomoci by měl Vesmírný dalekohled Jamese Webba. Ten nejspíš začne fungovat v roce 2018 a měl by vědcům umožnit detekovat chemické stopy vody, metanu a kyslíku v atmosféře.

 

K  objevu výrazně přispěl Spitzerův vesmírný dalekohled, což je vesmírná observatoř určená k pozorování objektů v infračerveném světle.

 

Astronomové se studiem exoplanet zabývají již delší dobu, první exoplaneta Gamma Cephei Ab byla objevena už v roce 1988, na své potvrzení musela počkat až do roku 2002. Prvními potvrzenými exoplanetami se staly v roce 1992 planety "Draugr" a "Poltergeist".

 

 

Výrazně sledovanou skupinou jsou exoplanety, které se nachází v obyvatelné zóně, což je oblast, ve které mohou na planetě existovat podmínky pro vznik života. Podle archivu exoplanet agentury NASA již bylo potvrzeno 3449 exoplanet, z toho 297 se nachází v obyvatelné zóně. Další tisíce kandidátů stále čekají na potvrzení.

 

Na konferenci vystoupili Thomas Zurbuchen z Ředitelství pro vědecké mise v ústředí NASA ve Washingtonu, astronom z belgické univerzity v Liège Michael Gillon, manažer Spitzerova vědeckého centra Caltechu (Kalifornský technologický institut) Sean Carey, astronomka vesmírného institutu města Baltimore Nikole Lewisová a profesorka Sara Seagerová z Massachusettského technologického institutu.

 

 

Související témata:
klma TN.cz