NEBEZPEČNÝ VIRUS

Vědci objevili další nebezpečnou mutaci! Našli ji na několika místech

Mutace koronaviru
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Ilustrační snímek
Brabec Martina
Martina Brabec
16.3. 2021 21:45
Téma:

Po britské, jihoafrické a brazilské mutaci se vědci obávají další varianty koronaviru. Říká se jí filipínská. Vědci se bojí hlavně toho, že nová mutace vykazuje určité známky odolnosti proti existujícím vakcínám.

Ve Velké Británii objevili vědci už dva případy nové mutace, které říkají filipínská. Jeden případ hlásí také Japonsko.


O britských zjištěních informoval deník The Sun, podle kterého jeden z případů souvisí s cestovním ruchem. Druhý případ je v současné době vyšetřován.


Britský zdravotní úřad uvedl, že nová verze viru obsahuje mutaci E484K, která by se podle vědců mohla lépe vyhýbat obranným mechanismům imunity. Tato mutace se objevuje také v jihoafrické a brazilské verzi. Ani u nich zatím není úplně jasné, jak se s nimi poperou vakcíny, které již existují.

 


Japonsko zatím zaznamenalo jednoho nakaženého. Podle webu Japan Times jde o 60letého muže, který přicestoval z Filipín. Tato země oznámila první případy nové varianty na konci ledna. Dosud jich zaregistrovala již několik desítek.


Vakcíny, kterými se nyní ve světě očkuje, ukazují proti verzím s mutací E484K o něco nižší účinnost. U lidí s novými mutacemi tak hrozí, že se nakazí i přes očkování. Vakcíny by ale i tak měly zabránit těžkým průběhům nemoci a smrti.

 

V České republice se zatím objevila britská a jihoafrická mutace. Zda budou očkovaní lidé chráněni proti mutacím prozradil imunolog. Podívejte se na reportáž:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz