Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 12. 2017
prehistorické klíště

Vědci našli v jantaru dinosauří krev. Bude Jurský park realitou?

Dinosauří DNA v jantaru
Zdroj: Profimedia
Vědci objevili dinosauří DNA.

Spielbergův Jurský park je legendou světové kinematografie. Ve filmu díky dinosauřímu DNA ožívají prehistoričtí obři. Kdo by však řekl, že stejný objev učiní vědci i v reálu? V jantaru našli klíště staré 100 milionů let a to se podle vědců přiživovalo právě na dinosaurech.

Společně s dalšími dvěma nalezenými klíšťaty byl tento exemplář označen za nový druh Deinocroton draculi neboli "Drákulovo hrozné klíště". O objevu informoval například Daily Mirror.

 

V dalším kousku jantaru vědci našli peří, které podle nich patřilo jednomu z dinosaurů. Podle vědců z univerzity v Oxfordu stejné peří měli někteří známí teropodi.

 

Vědci nyní řeší, jak DNA z jantaru šetrně vyjmout, aniž by bylo poničeno. Podle deníku Nature Communications prozatím nebyli schopni identifikovat zvíře, na němž se klíště živilo. Předpokládají však, že šlo o dinosaura.

 

 

Klíšťata se přiživují nejčastěji na živočiších, kteří mají srst, aby se do ní mohla zavrtat. V případě tohoto nálezu je podle vědců možné, že se klíště živilo na opeřeném dinosaurovi, jehož opěření našli v jantaru.

 

Přestože je to představa krásná, do "realizace" Jurského parku je zatím ještě asi daleko. Budeme však pevně doufat, že se vědci od tvůrců slavného filmu poučili a vdechnou popřípadě život pouze býložravcům.

kik TN.cz
Reklama