Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 7. 2018
překvapivé výsledky

Vědci odhalili tajemství anestezie! Co se děje v těle a vnímá člověk?

Narkóza
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto

Ačkoli pojem anestezie vychází z řeckého pojmu značícího stav bez vnímání, týmu vědců z finské univerzity v Turku se podařilo zjistit, že mozek při zákroku tak úplně "mrtvý" není. Některé jeho důležité části dál fungují, člověk tak například i přes narkózu dokáže vnímat věci, které se kolem něj odehrávají.

Závěry finských badatelů, kteří zkoumali vnímání člověka během anestezie, překvapily nejen řadu pacientů, ale i odborníků. Doposud se totiž mělo za to, že při narkóze spí i lidské vědomí. Studie však dokazuje, že vše je jinak a že části našeho vědomí zůstanou během procedury "vzhůru".

 

Tým vědců analyzoval mozkovou aktivitu při anestezii na vzorku 47 zdravých dobrovolníků. Lék přitom pacientům podával postupně tak, aby mohl zkoumat jejich schopnost reagovat.

 

Hlavní roli při pokusech přitom sehrál zvuk. Uspaní účastníci poslouchali nepříjemné zvuky i nelogické věty a vědci došli k překvapivému závěru. Po probuzení pacienti na nepříjemné zvuky reagovali rychleji, než na nové. A to i přesto, že je hned nedokázali identifikovat. Co se nesmyslně pospojovaných slov týče, mozek se sice pokoušel rozlišit jejich význam, ale ve výsledku to nedokázal. Pacienti si je proto po probuzení nepamatovali.

 

 

"Některé odpovědi dobrovolníků ukázaly, že mozek nerozlišuje mezi normálními a bizarními větami, které při anestezii zazní," vysvětluje profesorka Katja Valliová. "Dá se ale říct, že mozek může zpracovávat zvuky a slova, i když si je člověk neuvědomuje," dodává.

 

Závěry jsou tedy takové, že anestezie člověka neotupí úplně. Lidský mozek je spíše ve stavu spánku, než úplného bezvědomí. "Během spánku sníme a podvědomě vnímáme podněty z vnější," vysvětluje profesor Antti Revonsuo.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Narkóza u dětí může vést k poruchám učení
Čeká vás operace? Možná ani nevíte, co všechno vám hrozí!

lud TN.cz
Reklama