Sarkofág z Egypta

Vědci otevřeli rakev, která měla být prázdná. Zůstali v naprostém šoku

V rakvi, která měla být prázdná, našli mumii - 1
Zdroj: Macquarie Medical Imaging
Sarkofág otevřeli archeologové po více než 150 letech
Téma:

Australští archeologové objevili mumii v rakvi, která byla považována za prázdnou. Sarkofág starý přes dvě tisíciletí našli v Egyptě před více než 150 lety, od té doby byl uložen v muzeu patřícímu univerzitě v Sydney. Když ho teď vědci otevřeli, zůstali v šoku.

Archeologové otevřeli rakev už loni, až teď ale o úžasném objevu informovali veřejnost. K překvapení všech se uvnitř nacházely lidské ostatky, především kosti dolních končetin. Podle portálu BBC už v minulosti pozůstatky poškodili vykradači hrobů.

 

"Ten pohled, který se nám naskytl, byl naprosto ohromující - jeden z těch momentů, kde si nemůžete pomoct, jen se nadechnete a musíte to zpracovat. Nikdy jsem žádnou egyptskou hrobku nevykopal, ale tohle bylo podobné," uvedl archeolog Jamie Fraser.

 

Kromě kostí nalezli vědci v rakvi také materiály, které se používají při mumifikaci, jako jsou bandáže a pryskyřice. Odhalili také více než sedm tisíc korálků z pohřebního šálu. To vše ale ukázaly až podrobné testy a skeny sarkofágu, prováděné do minulého týdne.

 

GALERIE: V rakvi, která měla být prázdná, našli ostatky

1
/
3
Zdroj: Macquarie Medical Imaging
V rakvi, která měla být prázdná, našli mumii - 1

 

Podle hieroglyfů zasadil Fraser mumii do období kolem roku 600 před naším letopočtem. Hrobka byla zbudována pro ženu jménem Mer-Neith-it-es, která byla kněžkou či alespoň silně věřící. Není ale jasné, zda právě ona je v rakvi pohřbena.

 

Samotné ostatky v drtivé většině případů nepodléhají fyzickému zkoumání, aby zůstaly uchovány. "V tomto případě ale nemůžeme udělat víc škody, než už zvládli vykradači hrobů před námi. Naopak můžeme pozůstatky řádně zakonzervovat," podotkl Fraser.

 

 

 

Sarkofág byl jedním ze čtyř nálezů, které z Egypta získal zakladatel Nicholsonova muzea okolo roku 1860. Dlouho ucházel pozornosti egyptologů, kteří se raději věnovali zbývajícím rakvím - působivějším a obsahujícím celé mumie.

epa TN.cz