mezinárodní cvičení

Vědci po celém světě spojili síly před nebezpečím z vesmíru

Simulace průletu asteroidu 2012 TC4
Zdroj: NASA/JPL-Caltech
Téma:

Nebezpečí z vesmíru by se nemělo podceňovat a vědci jsou si toho dobře vědomi. Při nedávném průletu menšího asteroidu proto uspořádali mezinárodní cvičení, které mělo ukázat, jak jsme na identifikaci hrozby připraveni. Během cvičení se vědci dozvěděli skutečně mnoho.

Ani zdaleka se lidem ještě nepodařilo pořádně zmapovat Sluneční soustavu, o dalších soustavách ani nemůže být řeč. Každou chvíli pozorovatelé objeví nový asteroid nebo kometu prohánějící se mezi planetami.

 

Srážka tělesa, které by bylo větší než 25 metrů a menší než 1 kilometr, se Zemí by podle NASA způsobila lokální škody v místě dopadu, dopad čehokoliv většího by byl podle vědců katastrofický a měl by celosvětové následky. Proto je důležité se o objektech pohybujících se poblíž Země dozvědět co nejvíce.

 

NASA uspořádala mezinárodní cvičení při průletu asteroidu 2012 TC4, který v bezpečné vzdálenosti minul Zemi. Prolétal ale dostatečně blízko a vědci o jeho trajektorii, velikosti i rotaci měli jen málo informací, proto se stal ideálním kandidátem na výzkum.

 

Mezinárodní cvičení začalo už v dubnu, na asteroid se zaměřily teleskopy z celého světa i z vesmíru. Odhadovalo se, že má mezi 10 a 30 metry, úkolem cvičení bylo odhalit jeho přesné rozměry, trajektorii, rotaci i složení.

 

"Vysoce kvalitní pozorování z optických a radarových teleskopů nám umožnilo zcela vyloučit jakoukoliv možnost srážky asteroidu TC4 se Zemí," uvedl jeden z výsledků testu Davide Farnocchia z Centra pro studium objektů poblíž Země. Díky tomuto pozorování také vědci lépe pochopili slabší vlivy, jako je například tlak solární radiace, který mírně ovlivňuje oběžnou dráhu malých objektů.

 

GALERIE: Pozorování asteroidu 2012 TC4

1
/
5
Zdroj: Kiso Observatory, Institute of Astronomy, University of Tokyo
Průlet asteroidu 2012 TC4

 

Díky pozorování dokázali vědci určit, že 2012 TC4 je 15 metrů dlouhý a téměř 8 metrů široký. Otáčí se kolem své osy jednou za dvanáct minut. Vzhledem k nepříznivému počasí ale vědci nebyli schopni přesně určit složení asteroidu, zda jde o tmavý materiál bohatý na uhlík, nebo jasný magmatický materiál.

 

 

Cvičení ukázalo, že v případě ohrožení je komunikace mezi jednotlivými centry i zeměmi velmi dobrá. "Jsme teď mnohem lépe připraveni, než jsme byli před kampaní TC4," zhodnotil Michael Kelley, který celé cvičení vedl z ústředí NASA ve Washingtonu.

 

V následující animaci si můžete prohlédnout, jak se daří vědcům identifikovat objekty v naší soustavě:


 

klma TN.cz