Šíření koronaviru

Vědci potvrdili první případ covidu-19 ve volné přírodě. Nakazil se tento tvor

Koronavirus
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
16.12. 2020 6:37
Téma:

Americké ministerstvo zemědělství (USDA) v pondělí potvrdilo, že eviduje první případ nákazy koronavirem u volně žijícího zvířete. Podle odborníků se covid-19 prokázal u divokého norka, který žil poblíž infikované farmy v Utahu.

"V okolí farmy testovali několik odlišných druhů zvířat, přičemž výsledky testů byly negativní,“ píše BBC. Zpráva o nakaženém zvířeti však zvýšila obavy o covidu-19 u norků, kdy od srpna s virem zemřelo kolem 15 tisíc norků chovaných na farmách v USA.


Ministerstvo na první případ upozornilo Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE). Zároveň odborníci varují, že neexistuje důkaz o tom, že by se koronavirus rozšířil mezi další volně žijící zvířata v okolí norkových farem.

 


"Podle našich informací se jedná o první případ volně žijícího divokého tvora, u kterého se potvrdila nákaza SARS-CoV-2,“ informovalo ministerstvo.


Poté, co Dánsko minulý měsíc nařídilo likvidaci 17 milionů norků s tím, že zmutovaná verze covidu-19 by mohla přejít také na člověka, zdravotnické úřady prověřují možné riziko, které tyto zvířata pro lidi představují.


Koronavirem se dosud nakazili například také tygři chovaní v zoologických zahradách, domácí kočky nebo psi.

 

Psi by mohli čichem odhalit nakažené s koronavirem:

 

TN.cz