vědecká tvrzení

Co vyhubí lidstvo podle držitelů Nobelových cen? Sestavili pořadí

Konec světa
Zdroj: Profimedia
Ke které teorii se přikláníte vy?
Téma:

Pokud jste někdy přemýšleli o tom, jak skončí existence naší planety a lidstva, nejste sami. Nejvzdělanější vědci a vítězové Nobelových cen v oblasti chemie, fyziky, fyziologie, medicíny a ekonomiky sestavili seznam nejpravděpodobnějších teorií o konci světa.

Asi čtvrtina z padesáti tázaných vědců a držitelů Nobelových cen předpokládá, že svět jak jej známe, zanikne v následku živelné katastrofy. „Klimatické změny, nedostatek jídla a pitné vody, jsou nejzávažnějším problémem, kterému lidstvo čelí,“ zněly odpovědi.

 

23 % tázaných se domnívá, že lidstvo zahubí jaderná válka. Vzhledem, k opakovanému testování jaderných zbraní Severní Koreou si někteří odborníci dokonce myslí, že je hrozba jaderné války na spadnutí.

 

 

8 % oslovených laureátů Nobelových cen si myslí, že zánik lidstva bude mít na svědomí neznámá infekce nebo nákaza, na kterou nebudou zabírat antibiotika ani jiné známé protilátky.

 

6 % věří, že lidstvo zabijí vůdci států. Pouze dva však jmenovali konkrétního vůdce, a to Donalda Trumpa. Ignorace, nevzdělanost a dezinformace jsou faktory, které považuje 6 % vědců za stejně nebezpečné pro existenci lidstva, jako například hrozbu terorismu.

 

4 % vědců se obávají, že největší hrozbou pro lidstvo je umělá inteligence, kteřá může předčít své tvůrce a zahubit je. 2 % se pak přiklánějí k tvrzení, že lidstvo zničí závislost na drogách a také na sociálních sítích.

kik TN.cz