Šíření mikrobů

Vědci testovali vysoušeče rukou. Výsledky byly katastrofální!

Vysoušeče rukou
Zdroj: Isifa.com/ thinkstockphotos.com
Téma:

Na mnoha záchodech se nachází časovaná bomba, plná bakterií a virů. Britští vědci tak nazývají vysoušeče rukou, které mají být účinné a zároveň hygienické. Opak je ale pravdou.

Papírové utěrky na toaletách v obchodních centrech nebo na pracovištích postupně nahrazují vysoušeče rukou. Od běžných "fukarů" se už většina veřejných záchodů posunula k intenzivním sušičům, do kterých se vkládají celé dlaně.

 

Vysokorychlostní vysoušeče, ze kterých vzduch proudí rychlostí stovek kilometrů v hodině, ruce vysuší do pár sekund. Kromě toho, že jsou ekonomické, mají být i ekologické a hygienické. Vědci ale tyto domněnky postupně vyvrací.

 

Odborníci z univerzity ve Westminsteru srovnávali moderní vysoušeče rukou a ubrousky. Sledovali, kolik bakterií zůstane na toaletě (ve vzduchu a na površích) poté, co si člověk vysuší ruce nejdříve jedním, poté druhým způsobem.

 

A zjistili, že po sušičích zůstává asi 1300x více bakterií než po použití ubrousku. Lidé si totiž neumývají ruce dokonale, a tak na nich mikroby ulpí. Utíráním se do vzduchu dostane jen malá část z nich, sušič naopak spustí "bakteriální bombu".

 

 

Nejvíce mikrobů se podle britských vědců uchytí ve výšce průměrného 6letého dítěte, kde se vysoušeče také nachází. Většinou jsou také umístěny vedle odpadkového koše a spuštěním tak rozvíří další prachové částice.

 

Podobný výzkum už provedli vědci z univerzity v Leedsu. Ti zjistili, že ve vzduchu kolem vysokorychlostních vysoušečů je až pětkrát více bakterií než v okolí klasických horkovzdušných vysoušečů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
epa TN.cz