objevování vesmíru

Vědci testují zbrusu nové vozítko. Už brzy by mělo zkoumat Mars

Téma:

Americké vesmírné agentuře se nepodařilo navázat spojení s jejím robotem na Marsu. Vozítko Oportunity od června kvůli prachové bouři na Marsu stále mlčí. Zatímco se bude NASA pokoušet obnovit spojení, Evropská vesmírná agentura ESA ve Španělsku testuje svůj prototyp, který má vyrazit k rudé planetě.

Mars přitahoval vědce od počátku věků. Předtím, než vozítka odletí na rudou planetu, testují je ve španělské poušti Tabernas v Andalusii, asi 30 kilometrů severně od Almerie. 

 

Šestikolové vozítko s osmi kamerami se pohybuje rychlostí 3,5 centimetru za vteřinu a už v roce 2021 by si mělo otestovat své schopnosti na Marsu, kde se bude potýkat s větrem i písečnými bouřemi.

 

Mars vždycky všechny lákal, ale tamní podmínky jsou velmi náročné a představují i vysoké riziko neúspěchu celé mise. Historicky to zvládla pouze polovina ze všech sond.

 

 

Skalnatý povrch planety podle geologů představuje cennou studnici informací o vývoji Marsu. Rudá planeta je bohatá na jílovité horniny, které chrání organické materiály - a právě ty znamenají klíč k odpovědím na otázky, zda i tam existoval dříve život.

 

Vozítko Mars Rover se jménem Charlie se španělskou pouští prohánělo sedm dní. Na misi k padesát šest milionů kilometrů vzdálené planetě ho vyšle evropská vesmírná agentura ESA ve spolupráci s ruským Roskosmosem.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mom/Kristýna Tomašková TN.cz