TAJEMSTVÍ ODHALENO

Vědci už ví, odkud pochází kameny Stonehenge! Odpověď visela na očích

Petra Matýsková
Petra Matýsková
Publikováno 30. 7. 2020
Téma:

Britským vědcům se podařilo odhalit jednu z největších záhad prehistorické památky Stonehenge. Už vědí, odkud přesně pocházejí obří kameny, které starodávnou stavbu tvoří. K odpovědi na tuto zapeklitou otázku, kterou si historici kladli, přitom stačilo málo, a to analyzovat vzorek jádra jednoho z kamenů, který dlouhých 60 let visel jako suvenýr v kanceláři.

Stonehenge – tajemné místo, mýty opředená prehistorická stavba ležící v srdci Anglie. Pozornost lidí přitahuje odjakživa. Teď starodávná památka, která je nejen lákadlem pro turisty ale i poutním místem vyznavačů pohanských kultů, kteří sem při různých rituálech přicházejí načerpat životodárnou energii, vydala své největší tajemství.


Odpověď na záhadu Stonehenge měli přitom všichni desítky let na očích. Na zdi ve své kanceláři ji měl muž, který se kdysi podílel na archeologickém výzkumu v oblasti. Úlomek z jádra kamene dal ale vědcům k dispozici až loni, když slavil devadesátiny.

 


Analýza týmu profesora Davida Nashe ukázala, že kameny pocházejí z místa, které je od jejich současné polohy vzdáleno pouhých 25 kilometrů.

Anketa

Chtěli byste znát všechna tajemství Stonehenge?

Hlasovalo 125 lidí.

"Byli jsme schopni identifikovat přesnou chemickou shodu, a to v oblasti ležící 15 mil severně odsud. Jde o místo zvané West Woods v Malborough Downs," vysvětlil profesor Univerzity v Brightonu David Nash.


Sedm metrů vysoké kameny, které váží okolo 20 tun, tvoří spolu s menšími modrými kameny přivezenými z Walesu komplex, který nejspíš před více než pěti tisíci lety sloužil jako astronomický kalendář a chrám, v němž byla uctívána starodávná božstva. Jak předci dnešních Britů obří kameny na místo přepravili, ovšem stále zůstává záhadou.
 

rod TN.cz