Úbytek spermií

Konec lidstva? Muži přichází o spermie, dokazuje studie

Spermie
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

V Evropě mužům výrazně klesá počet spermií, jedná se především o západní země, kde počet spermií u mužů, v jednom mililitru spermatu, klesl o 52,4 procent, uvedlo dnešní Právo. Úbytek spermií je problémem i Čechů.

Vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě zveřejnili v odborném magazínu Human Reproduction Update studii o snižování počtu spermií u mužů v Evropě. "Vzhledem k významu spermií na mužskou plodnost a lidské zdraví je tato studie pro vědce a zdravotní úřady po celém světě naléhavým varováním," uvedl Hagaj Levine z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, který výzkum vedl.

 

Podle Artura Mayerhofera z biomedicínského centra Mnichovské univerzity by pokles mohl být počátkem neplodnosti nebo nárůstu nádorů varlat, ze studie je to však nejasné. 

 

 

Vědci zkoumali 43 tisíc mužů a následně vyhodnocovali 244 rozborů ze 185 studií. Studie se týkala dvou regionů, západního, kam patří Severní Amerika, Evropa a Austrálie s Novým Zélandem a zbytek světa. Vědci vyhodnocovali 244 rozborů ze 185 studií.

 

Počet spermií v milimetru spermatu u mužů ze západní Evropy klesal mezi lety 1973 až 2011 o 1,4 procenta ročně, s celkovým poklesem o 52,4 procenta.

 

 

Problém poklesu spermií ohrožuje i Čechy. Podle programu Muži činu v České republice klesl počet spermií za pětadvacet let o šedesát procent. V Česku se vyskytuje, až dvacet procent neplodných párů, jedna třetina se týká právě mužů, uvedl deník. 

 

Podle odborníků mezi faktory příspívající k poklesu spermií patří kouření, stres, těsné spodní prádlo, znečištění prostředí a nezdravý způsob života.

Související témata:
reg TN.cz