vědecká teorie

Mamutí záhada vyřešena! Samci umírali dříve z jasného důvodu

Mamuti
Zdroj: Profimedia
Téma:

Vědci si dlouhou dobu lámali hlavu nad tím, proč velké množství dochovaných mamutích fosílií je samčích. Nyní to vypadá, že konečně přišli celé záhadě na kloub!

Zdá se, že odlišné vzorce chování mezi muži a ženami neexistují pouze v lidské říši, ale i v té zvířecí. Samci slonů jsou dle zoologů v porovnání se samicemi mnohem více samostatní. Nyní se však ukázalo, že tyto odlišnosti platily už u mamutů v době ledové!

 

Mladí mamutí samci se tenkrát obvykle potulovali sami a častěji se tak dostávali do nebezpečných situací. Stávalo se jim například, že spadli do řeky, propadly se do ledu či uvízli v bažinách. Ačkoliv byl jejich osud tragický, z dnešního pohledu bylo na celé věci pozitivní to, že právě díky předčasné smrti, se jejich kosti a těla dochovaly několik tisíc let.

 

 

Nutno říci, že samice mamutů byly o poznání rafinovanější. Cestovaly ve skupinkách vedených zkušenou vůdčí samicí. Mamutí máma se dobře vyznala v terénu a chránila tak své mamutí svěřenkyně před různými nástrahami a nebezpečím.


Tito obří býložravci pak úplně vymizeli asi před 4 000 lety v důsledku oteplení klimatu a také toho, že je začali lovit lidé.


Jak na to všechno vědci přišli?


Vědci zkoumali genom 98 fosilií mamutů z rodu Mammuthus primigenius, které měli pro výzkum k dispozici. Při bádání je napadlo určit, jaké pohlaví měl zkoumaný vzorek mamutů. Ukázalo se, že 69% fosílií bylo samčích.


Právě to přivedlo vědce k myšlence, že způsob života mladých mamutích samců musel ovlivnit to, jakým způsobem následně zemřeli. A hypotéza o samčí samostatnosti byla na světě!

TN.cz