boj s virem

Vědci vyvinuli dezinfekci, která ochrání povrchy před virem 90 dní

Dezinfekce
Zdroj: Getty Images
Téma:

Dezinfekce byla ještě před pár týdny nedostatkovým zbožím. Lidé ze strachu z koronaviru dezinfikovali, co se dalo. Nyní přišli vědci s dezinfekční látkou, která dokáže ochránit povrchy proti virům a bakteriím až na 90 dní.

Dezinfekční prostředek MAP-1, se kterým přišli vědci z Hongkongské univerzity, by měl účinně ochránit povrchy i před samotným koronavirem. Vědci ho vyvíjeli dlouhých deset let a úspěšně prošel v několikastupňovém testování. Informoval o tom vědecký portál Interesting engineering.


Měl by být výrazně lepší než tradiční dezinfekční prostředky na bázi alkoholu. Ty totiž ztratí svou účinnost, jakmile se odpaří. MAP-1 je oproti tomu aktivován jakýmkoliv typem tepla, jako například dotykem ruky povrchu nebo dokonce kapkami potu. Ošetřený povrch spolu s lidmi, kteří se ho dotknou, by měl chránit až tři měsíce.

 


Jak uvádí univerzita ve své tiskové zprávě, MAP-1 je netoxický, a je bezpečný jak pro pokožku, tak i pro životní prostředí. Tím pádem nic nebrání tomu, aby se využíval do dezinfekčních prostředků na ruce, barev, nátěrů a filtračních materiálů na čištění vzduchu a vody.


Vědci provedli klinické testy v hongkongské nemocnici a domově důchodců na začátku letošního roku. "Výsledky jsou velmi povzbudivé. Celkový počet bakterií se snížil o více než 99 % na zástěnách a na 95,8 % na ložním prádle," řekl profesor katedry chemického a biologického inženýrství Jie King Lun.

sik TN.cz