američtí odborníci

Vědci vyvinuli průlomový krevní test! Rozpozná vážný průběh koronaviru

Koronavirus
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
23.10. 2020 7:46
Téma:

Američtí vědci vyvinuli nový krevní test, který pomůže lékařům předpovědět, u kterých pacientů hrozí vážný průběh koronaviru. Zároveň by měl poskytnout výsledky daleko rychleji než stávající testy. Podle odborníků by se mohlo jednat o průlom.

Odborníci provedli ve studii zveřejněné v časopise EBioMedicine krevní testy na 80 pacientech nakažených koronavirem a poté změřili hladiny dvou různých cytokinů (proteinů, které se účastní imunitní odpovědi) – IL-6 a IL-10.


"IL-6 ovlivňuje imunitní systém protizánětlivě, naproti tomu IL-10 se snaží zánět potlačit,“ osvětlil Matt Exline z Ohijské státní univerzity.

 


Experti zjistili, že na základě jejich vlastního průzkumu koncentrace cytokinů, zejména IL-6, byla u lidí s těžkým průběhem nemoci zvýšená. Daný krevní test by tak mohl prokázat ztrátu rovnováhy mezi prozánětlivými a protizánětlivými mediátory. U pacientů by tak mohl signalizovat vznik závažné infekce.


Aby mohli vědci hodnotit jakékoliv změny v rovnováze IL-6 a IL-10, přišli proto také s pětibodových systémem navrženým k předpovědi klinických výsledků.

 

Testovat na přítomnost koronaviru budou v Česku nově i praktičtí lékaři. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz