zásadní objev

Vědci zpozorovali novou planetu! Podobá se Zemi A JE BLÍZKO

Planeta
Zdroj: YouTube.com
Téma:

Nejspíš má svou vlastní atmosféru, ale určitě obíhá kolem nedaleké hvězdy. Hornatá země, kterou spatřili astronomové a která se nápadně podobá Zemi, je možná nejdůležitějším objevem lidstva.

Planeta GJ1132b je pouze tak jednou větší než naše Země a zdá se, že je kamenná a obsahuje železo. Jedná se přitom o dost zásadní objev, protože je to vůbec poprvé, co je nějaká planeta mimo sluneční soustavu velikostně tak blízko té naší.

 

"Pravděpodobně je to nejdůležitější planeta objevená mimo sluneční soustavu,“ hodnotí objev astronomové.

 

 

GJ1132b navíc také obíhá kolem hvězdy, malého červeného trpaslíka Gliese 1132, i když mnohem blíže než se pohybuje Země od Slunce. Podle prvních odhadů je na povrchu nově objevené planety něco mezi 136 – 306 stupni Celsia, což znamená, že na lidské osidlování je příliš horká. Vědci ale věří, že může být chladná dost na to, aby měla svou vlastní atmosféru. Ta by podle expertů byla tvořená nejspíš heliem a vodíkem.

 

Vědci chtějí také zjistit, jestli na planetě někdy mohla být i voda, k tomu ale potřebují prokázat ještě přítomnost kyslíku a oxidu uhličitého.

 

 

Astrofyzik Zachory Bert-Thompson vidí naději ve Vesmírném dalekohledu Jamese Webba, který snad po vypuštění v roce 2018 přinese o atmosféře této od nás 39 světelných let vzdálené planety bližší informace.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Na tomto snímku je 550 ovcí. Dokážete je najít?

STRHUJÍCÍ GALERIE: Konec světa se blíží! Podívejte se, co se stalo v Sydney

lud TN.cz