světový úspěch

Vědci zvládli nemožné! Test odhalí rakovinu kůže dřív, než je vidět

Rakovina kůže
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Téma:

Australští vědci hlásí, že se jim podařilo vyvinout funkční test, který dokáže odhalit rakovinu kůže ještě v raném stádiu - tedy dřív, než se nemoc pro člověka stane smrtící. Badatelé tvrdí, že k odhalení melanomu jim stačí jediný vzorek krve. Úspěšnost testu se pohybuje kolem 80 procent.

V časovém horizontu pěti let by mohla být oficiálně schválena nová metoda vyšetření rakoviny kůže, se kterou přišli australští vědci. Jako prvním na světě se jim podařilo vyvinout krevní test, který dokáže odhalit zhoubný nádor ještě v raném stádiu.

 

Vědci věří, že zachrání mnoho životů. Testy by totiž měly poskytnout přesnější výsledky než lidské oko a biopsie, informuje BBC.

 

Už nyní mají provedené testy úspěšnost 81,5 procenta. Vědci ji ale chtějí navýšit alespoň na 90 procent, čehož by měli dosáhnout podrobením studie klinickým zkouškám. Ty by měly trvat tři roky.

 

 

Test vznikl na Edith Cowan University a je založený na jednoduchém principu. V krvi se snaží najít protilátky, které organismus vytváří už od vzniku nádoru. Aby byly jejich výsledky spolehlivé, museli ale vědci analyzovat 1627 proteinů, ze kterých vybrali deset "vyvolených".

 

Studie se zúčastnilo 200 lidí, z nichž polovina měla rakovinu. Úspěšnost testu 81,5 procenta je tedy přesvědčivým výsledkem, bude ale potřeba ještě provést klinické zkoušky, které jeho spolehlivost potvrdí.

 

Nejzákeřnější forma rakoviny kůže se může objevit i pod nehtem. Jak ji poznáte, se podívejte v reportáži:

lud TN.cz