GALERIE zmalované krávy

Hladoví lvi přestali útočit na stáda krav. Zmátl je vtipný experiment

Britský vědec maluje africkým kravám na zadek oči, aby je ochránil před lvy - 3
Zdroj: Profimedia
Téma:

Britský vědec v Botswaně přišel opravdu s originálním řešením, jak ochránit krávy místních farmářů před lvy. Maluje jim na zadek oči.

Vědec Neil Jordan experimentoval s netradičním řešením, které nakonec sklízí úspěchy. Šelmy pátrající po kořisti matou oči na zadku natolik, že na kořist nezaútočí. Lvi věří, že si jich zvířata všimla, což často stačí k tomu, aby se vzdali snahy lovit.

 

GALERIE: Britský vědec maluje africkým kravám na zadek oči, aby je ochránil před lvy

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Britský vědec maluje africkým kravám na zadek oči, aby je ochránil před lvy - 1

 

Někteří z farmářů se jeho nápadu s očima na kravském zadku vysmáli, ale zoufalá situace je přinutila změnit názor. Jordan, který spolupracuje s australskou Univerzitou v Novém Jižním Walesu a zoologickou zahradou Taronga v Sydney, přišel na řešení po dlouhém pozorování chování lvů.

 

"Když si antilopa všimla, že se na ni lev chystá zaútočit, lev souboj okamžitě vzdal a odešel," řekl Jordan pro australská media. "Využíváme běžné signály zvířecího světa k ochraně dobytka, ale i samotných lvů. Farmáři v Africe běžně lvy a další predátory tráví, aby ochránili svůj drahocenný dobytek," dodal věděc.

 

 

Během desetitýdenního zkušebního období Jordan pomaloval 23 krav. "Žádné z nich se nic nestalo. Zatímco 3 krávy z 39 nepomalovaných kusů lvi ulovili a sežrali," uzavřel Jordan, který svůj nápad bude nadále testovat a pokusí se ho využít i k ochraně dalších zvířat.

Související témata:
has TN.cz